Přemýšlíte, kam vzít své děti na poznávací výlet, aby z toho opravdu něco měly a vy je nenudily pouze památkami a místní gastronomií? V tom případě pro vás máme tip: vyrazte do polské Vroclavi, tam je toulky za trpaslíky budou rozhodně bavit!

Vroclav

Vratislav je jedno z největších a nejstarších měst v Polsku a svou atmosférou, nábojem a vzhledem si vám jednoznačně získá. U mě tomu tak rozhodně bylo. A pokud chcete svým ratolestem ukázat něco jiného, zajímavého a rozhodně neokoukaného, vezměte je sem. Bez pochyb si tohle město ale zamilujete i vy, váš partner nebo nejlepší kamarádka.

Vratislav

Kde se vzali, tu se vzali – Krasnale

Wroclav

Potkáte je prakticky po celém starém městě Vratislavi. Jsou všude, narazíte na ně u historických budov, na fasádách, u řeky i kostelů nebo v oknech. Mají nejrůznější a nejtypičtější lidské vlastnosti a podoby, jsou z bronzu, jsou maličcí a místní obyvatelé na ně nedají dopustit. Řeč je o trpaslících, kterým se také říká Krasnale.

Krasnale

Tato vratislavská rarita není nijak stará, první trpaslík, jemuž se přezdívá Táta byl vytvořen až v roce 2001 a stal se památkou protirežimního hnutí Oranžová alternativa, které působilo ve městě v 80. letech a kromě toho, že pro něj byla typická právě oranžová barva, byl jeho symbolem trpaslík.

Trpasličí lavina a Tomasz Moczek

Wroclav

Opravdový trpasličí „boom“ ale nastal až s umělcem Tomaszem Moczkem, který v roce 2005 vytvořil hned několik dalších bronzových postaviček. Od té doby ve městě můžete narazit až na dvě stě padesát těchto malých sošek. Trpaslíci se stali patrony nových věcí, akcí i událostí. A protože se jedná o opravdu oblíbenou městskou záležitost, dokonce si můžete stáhnout aplikaci do svého chytrého telefonu nebo si koupit mapu a vydat se na tzv. trpasličí lov. Zábava pro malé i velké.

Wroclav

A koho můžete ve městě potkat? Vězně s koulí u nohy, profesora, knihaře, čtenáře i milovníka kávy, dvojici opilých trpaslíků, trpaslíka hluchoněmého i nevidomého, skřítka na gauči, strážce trpasličího světa a samozřejmě nesmí chybět ani malá trpaslice a mnoho dalších.

Vratislav

A aby toho nebylo málo, Vratislav nabízí i spoustu dalších krásných a dechberoucích míst, soch, instalací, fontán a zákoutí, které si zaslouží pozornost každého, kdo se sem vydá.

Wroclav

REKLAMA

banner

Zdroj fotografií: Marie Cicvárek Fléglová, www.shutterstock.com

Mohlo by vás zajímat:

Reklama