vod.jpg

Vodácká sezóna začíná dubnovým otevíráním řek a asi největší provoz je na českých řekách v létě. Kouzlu vodní turistiky podlehlo již mnoho lidí, kteří se pak každoročně vracejí na svá osvědčená místa nebo objevují vody nové. Pro ostřílené vodáky už je balení rutinou a vědí, co je dobré mít s sebou a co ne. Začátečníkům by se ale pár rad do začátku hodit mohlo.

Půjčit či koupit, to je oč tu běží
vodbatoh.jpgNejprve si vše pečlivě naplánujte. I když nějaké to překvapení se stejně vždy vyskytne, snížíte tak jejich četnost. Pokud nemáte vybavení a loď, zjistěte si možnosti půjčoven. Kromě lodi a pádel mnohdy poskytují také zapůjčení vesty, helmy, barelu a provazu pro upevnění lodi. Možná jste se rozhodli udělat z vodácké dovolené tradici a pořídit si vše vlastní. Určitě navštivte 4camping.cz, kde najdete veškeré vybavení, které byste mohli potřebovat a také vychytávky, co by vás možná ani nenapadly. Začněme tím, že bez lodě a pádel nikam nedojedete. Podceňování bezpečnosti se nevyplácí, takže k povinné výbavě přidejte vodácké helmy, záchranné vesty a lékárničku. Věci si uložíte do barelu nebo  tzv “loďáku”. Doporučujeme dát doklady, elektroniku a nouzové oblečení radši ještě do nepromokavých vaků - pro jistotu, znáte to.

Na vícedenní dobrodružství toho budete samozřejmě potřebovat trochu víc než na jednodenní výlet, ale v každém případě si předem zjistěte, jaké bude počasí. Od toho se odvíjí balení oblečení. Na druhou stranu, i když hlásí nebe bez mráčku, vrtochy počasí bývají nevyzpytatelné, takže nezapomeňte na pláštěnku. Také počítejte s tím, že voda ochlazuje a teplota tak bude přibližně o 5 stupňů nižší než na souši.

vod1.jpg

Vodácká výbava od A po Z
Infrastruktura v okolí řek je již dnes dobře rozvinutá, takže jídla a pití vám stačí jen přiměřeně a kdykoliv budete chtít, můžete zakotvit v různých kempech a u občerstvovacích zařízení. Stany, spacáky a karimatky ideální na vodáckou dovolenou můžete až do konce července sehnat na Výstavě stanů na Výstavišti v Praze Letňanech nebo celoročně na 4camping.cz. Vždy to budete mít i s odbornou radou. Z dalšího vybavení nezapomeňte na náhradní lepení, voděodolný obal na vodáckou mapu (tzv mapník) a samozřejmě mapu samotnou, hygienické potřeby, toaletní papír, samolepicí pásku, sluneční brýle, baterku či čelovku a případně skladný vařič. Velmi praktické jsou tzv. multitooly, které vám nahradí klidně i více jak 30 různých nástrojů. K povinné výbavě se řadí i repelent a opalovací krém, protože voda mnohem víc přitahuje jak nejrůznější hmyz, tak i sluneční paprsky.

vodploutve.jpgSprávný outfit na vodu je ten praktický
Vodáctví je skupinová zábava, a tak při sjíždění zaručeně narazíte na partu slavící rozlučku se svobodou, vícegenerační partu rodinných příslušníků a spoustu dalších, které lehce poznáte dle skupinového outfitu. Pamatujte, že oblečení na vodu musí být ale především praktické, třeba vodáckou nepromokavou bundu a boty do vody určitě oceníte. Ani o stylovou část se ale ochudit nemusíte - k vodě zkrátka patří modrobílé proužky a je jedno, jestli si pořídíte tričko, kraťasy či plavky v této kombinaci. Na hlavu pak nasaďte kšiltovku nebo ještě lépe slušivý klobouček a Ahoj!

Pár vodáckých tipů na závěr

  • Při výběru sjížděného úseku se řiďte svými vodáckými (ne)zkušenostmi, sledujte pokyny průvodců či informačních tabulí a dodržujte základní pravidla bezpečnosti. Velkým pomocníkem vám může být vodácká navigace;
  • Alkoholu se vyhýbejte, nealkoholické pivo osvěží stejně jako to klasické;
  • Bezpečnostní prvky jsou ještě důležitější, pokud s sebou máte děti, takže všichni oblečte záchranné vesty a na méně klidných úsecích také helmy;
  • Po setmění už nepokračujte a někde zakotvěte, velký pozor dejte na jezy, nikdy pod ně neplavte;
  • Skákat z lodi do vody je také hodně špatný nápad a jakmile se přižene bouřka, přirazte ke břehu a jděte se schovat;
  • A když se náhodou cvaknete, plavte nohama napřed po proudu řeky. Tak ahoj na vodě!