Foto: Botanická zahrada v Praze

Svatomartinské slavnosti a pečená husa
9. listopad 2019 od 10:00 do 21:00
Stánky či vinaři z Čech a Moravy, degustace svatomartinských vín, husí speciality a bohatý doprovodný program – takový bude devátý ročník festivalu mladých vín „Svatomartinské slavnosti a pečená husa“ na farmářském tržišti Náplavka.
 
Sv. Martin na vinici sv. Kláry
11. listopad 2019 od 11:11 do 17:00
Již čtrnáctý slavnostní Svatomartinský přípitek můžete zažít 11. listopadu na vinici sv. Kláry. Přesně v 11:11 se zde poprvé otevřou lahve s letošními svatomartinskými a mladými víny od předních českých i moravských vinařů. Ve vinotéce sv. Klára si můžete vybrat z kolekcí jedenácti vín, suchých i s vyšším zbytkovým cukrem, z nabídky vinařství Kraus, Školní statek Mělník, Kovács, Trávníček a Kořínek, Hort, Nové vinařství, Kubík a František Mádl. Vinohrad se oděje do podzimních barev a ani bílý kůň nebude chybět. Vinice sv. Kláry se v tento den uzavře až v 17 hodin. Na akci platí běžné vstupné do venkovních expozic Botanické zahrady hl. m. Prahy.
 
Svatomartinské slavnosti & Husí hody ve Valtickém Podzemí
16. listopad 2019 od 18:00
Svatomartinská husička, menu a vína Mladé (první vína ročníku 2019) v Podzemním městě vína – unikátním labyrintu historických vinných sklepů. Jídla a pití, co hrdlo ráčí, víno a dobrá zábava při cimbálce, losování privátního boxu na víno, láhev vína Svatomartinské s sebou. To vše nabídnou Svatomartinské slavnosti ve Valticích. Akce bude zahájena od 18 hodin.
 
Svatomartinské slavnosti v Třebíči
11. listopad 2019 od 11:11
Velkolepá celodenní oslava svátku populárního světce, tradičně spojovaná s konzumací dobrého jídla a mladého vína, se bude konat i v Třebíči na Karlově náměstí. Bohatý kulturní program vyvrcholí příjezdem Svatého Martina na bílém koni s doprovodem ozbrojenců. Návštěvníci se mohou těšit na mnoho hudebních vystoupení.
 
Svatomartinské slavnosti v Opavě
11. listopad 2019 od 11:11
V 11 hodin a 11 minut se přihlásí trubači z věže Hlásky a letošní Svatomartinské slavnosti v Opavě budou oficiálně zahájeny. V tento čas začne na Horním náměstí také program, budou zde připraveny stánky se svatomartinským vínem. Návštěvníci si mohou vyzvednout skleničku na víno za vratnou kauci 50 Kč a s touto ochutnávat Svatomartinská vína. Jakmile skleničku vrátí, bude jim záloha navrácena. Je ale možné si skleničku ponechat jako suvenýr. Pro návštěvníky budou připraveny také pochutiny, které ladí právě s mladým vínem.
 
Svatomartinské slavnosti ve Velké Bystřici
11. listopad 2019 od 15:00 do 19:00
Svatomartinské odpoledne bude zahájeno v 15 hodin komentovanou degustací a prodejem svatomartinských specialit a vín. Čeká na vás bohaté občerstvení včetně vyhlášených svatomartinských rohlíčků, které napečou obyvatelé Domu pokojného stáří sv. Anny.  Před informačním centrem se můžete těšit na výstavu podzimních luceren a v růžovém domečku na výstavu podzimních prací žáků Masarykovy ZŠ. V 17 hodin vyjde od nádvoří základní školy lampionový průvod s doprovodem ohňových žonglérů v čele se sv. Martinem na koni. V 18:15 pak můžete zhlédnout ohňovou show. Na Zámeckém náměstí bude po celou dobu akce umístěn svatomartinský husí ZOO koutek a během celého odpoledne bude probíhat benefiční prodej pamětních skleniček.
 
Svatomartinské hody v Brně
7. – 14. listopadu od 10:00 do 22:00
Brno čeká ve dnech 7. – 14. listopadu již 5. ročník Svatomartinských hodů. V rámci speciální gurmánské přehlídky se mohou milovníci dobrého jídla a vína těšit na gastronomické zážitky na náměstí Svobody, v brněnských restauracích, v Městském divadle a podzemních chodbách Labyrintu pod Zelným trhem. Každoroční oslavu mladého vína a svatomartinské husy potom zahájí 11. listopadu žehnání první lahve svatomartinského vína, tradiční průvod a Svatomartinský košt. V úterý 11. listopadu proběhne slavnostní žehnání svatomartinskému vínu v Katedrále sv. Petra a Pavla na Petrově, odkud se i letos vydá průvod v čele se sv. Martinem přes město na náměstí Svobody. Úderem 11. hodiny zde otevřením první lahve mladého svatomartinského vína a přípitkem odstartuje i tradiční košt svatomartinského vína pořádaný Vinařským fondem ČR.
 
Svatomartinské trhy v Olomouci
8. – 15. listopadu od 16:00 do 20:00
Ani Olomouc nepřijde zkrátka. Na Horním náměstí se budou konat i letos tradiční Svatomartinské trhy. Dle rozhodnutí vinařského fondu je v letošním roce možné degustovat mladá vína již od 8. 11., proto i zde zahajují akci v tento den. V provozu bude Svatomartinský stan a prodej vín ve stáncích. Na své si jistě přijdou i milovníci cimbálové muziky. Na Dolním náměstí se od 8. 11. plánuje zprovoznění bruslení.

Reklama