Pokud se rozhodujete, kam vyrazit na lyže do Alp, můžeme vám doporučit Švýcarsko, oblast Jungfrau. Redakce zde byla na konci roku a lyžování opravdu nemělo chybu!

Díky naší spolupráci s cestovní kanceláří SMART travel jsme mezi vánočními svátky navštívili Švýcarsko, oblast Jungfrau. Protože jsme náruživí lyžaři, na 5 dní dovolené jsme se moc těšili!

Jaká je tato oblast?
Jedna z největších lyžařských oblastí Švýcarska známá po celém světě se rozprostírá pod impozantní kulisou tří hlavních vrcholů Eiger (3 970 m), Mönch (4 099 m) a Jungfrau (4 158 m). Oblast nabízí široké spektrum sjezdových tratí – od lehkých a nenáročných sjezdovek až po dlouhé a strmé sjezdy. Ty naleznete zejména pod Schilthornem a Lauberhornem, kde se každoročně konají závody světového poháru.

Při lyžování můžete navštívit unikátní otočnou restauraci na vrcholu Schilthornu (2 791 m), který se pod filmovým jménem Piz Gloria proslavil v 70. letech při natáčení jednoho z dílů „nesmrtelného“ hrdiny Jamese Bonda. Při pobytu v Jungfrau určitě doporučujeme absolvovat výjezd vláčkem na nejvýše položenou železniční stanici Evropy v horském sedle Jungfraujoch (3 454 m). Trať je z více než poloviny vedena tunelem ve skalním masívu Eigeru a Mönchu a vláček (tzv. zubačka) na tuto trasu vyjíždí ze stanice Kleine Scheidegg z nadm. výšky 2 061 m denně v půlhodinových až hodinových intervalech. Na cestě zastávky s výhledy na ledovec.

I když je tento výlet dražší, určitě nebudete litovat. Na světoznámé observatoři Jungfrau můžete strávit celý den, protože konečná zastávka je spojena s vybudovaným komplexem, který je částečně ve skále. Můžete zde navštívit ledové paláce (vše je opravdu vytesáno v kusu ledu), prohlédnout si malé muzeum, jak tato stanice vznikala, dát si oběd nebo jen kávu v některé z restaurací, ale hlavně můžete pozorovat neuvěřitelně krásnou krajinu horských masivů. Když máte štěstí na počasí (což se dá vypozorovat ve spodní zastávce Kleine Scheidegg), je pro vás tento výlet naprosto nezapomenutelný.

Jak se lyžuje v oblasti Jungfrau? My jsme byli ubytovaní v malé vesničce Lauberhorn, odkud se dalo vyrazit do tří oblastí. Švýcaři mají dokonale vymyšlený systém vláčků, zubaček, lanovek a vleků, které vás přemístí, kam potřebujete. Vlaky jsou velmi příjemné, vytopené a čisté, přizpůsobené lyžařům – mají speciální odkladné prostory pro lyže.
Na Skipas, který zakoupíte na dobu, po kterou chcete lyžovat, můžete využívat všech dopravních prostředků. Vše je rychlé, pohodlné, bez front.

Sjezdové tratě jsou označeny podle náročnosti tak jako všude jinde ve světě – modrá, červená, černá. Všechny sjezdovky jsou dokonale upraveny, pokud na sjezdovce stojí strom nebo sloup, je obalen bezpečnostní „žíněnkou“, aby při možném nárazu nebyl zraněn žádný lyžař. Podle mapky, kterou máte k dispozici skoro na každém rohu, si můžete vybrat, kde chcete jezdit a jak se pak odpoledne, po 16. hodině, zase dostat zpátky.

Musíme moc pochválit delegátku cestovní kanceláře SMART travel, která byla velmi milá a o všechny své „svěřence“ se pěkně starala. Doporučila nám, kam jet, kde dopoledne či odpoledne svítí sluníčko, jak se nejrychleji dostat do nejvzdálenějšího střediska, pokud chceme jet po lyžovačce relaxovat, tak jak mají otevřeny blízké bazény a sportovní centra.
Byla velmi pozorná, vyptávala se všech účastníků, jak jsou spokojení, jestli něco nepotřebují, a byla neustále na telefonu, pokud by někdo potřeboval pomoci či ošetření po úrazu u lékaře.

Lyžování v této oblasti opravdu můžeme doporučit. Tato oblast má romantický ráz, zasněžené kopce lemují staré bytelné horské chalupy. Ty jsou v letních měsících ověnčeny truhlíky s krásnými pestrými květinami.
Pokud sem chcete vyrazit, určitě to udělejte.

Více informací o zájezdech nejen do této oblasti se dozvíte na této stránce.

Reklama