Ať už tyhle žluté, zelené a oranžové plody nejraději opečováváte na záhonu, milujete na talíři, nebo v nich vidíte příležitost k výtvarnému tvoření, nezapomeňte si do diářů zapsat akce v  Botanické zahradě hl. města Prahy. Velká část podzimu tam bude patřit právě dýním. Návštěvníky čeká výstava dýní, víkend s dýňovými hrátkami a také bohatý halloweenský program zejména pro děti a rodiče.

Zatímco ještě před pár lety nebyly dýně právě oblíbenou plodinou a lidé si pod tímto slovem představili pouze velký, oranžový, neskladný a také nepříliš chutný plod, dnes si mohou milovníci dobrého jídla, fanoušci originálních dekorací i zapálení zahrádkáři užívat desítky odrůd různých tvarů, barev a velikostí. Prohlédnout si je bude možné v trojské botanické zahradě po celý měsíc od 24. září až do 23. října. Právě v tomto období se bude konat tradiční velká výstava s názvem Dýňový podzim.

dynovy

dyně

dyněě

„Dýně patří stejně jako třeba melouny nebo okurky do čeledi tykvovitých a pocházejí původně z Latinské Ameriky.  Dnes za nimi ale naštěstí nikdo tak daleko cestovat nemusí. Na naší výstavě v Ornamentální zahradě najdou návštěvníci stovky dýní, cuket a patisonů padesáti různých odrůd.  Na své si tedy přijde každý, kdo se rád nechává fascinovat a překvapovat tím, co pěstitelé a příroda společně dokáží,“ zve návštěvníky Oldřich Vacek, ředitel Botanické zahrady hl. města Prahy.

Výsledky své práce na Dýňovém podzimu představí odborníci z těchto institucí:

  • Česká zemědělská univerzita v Praze
  • Demonstrační a výzkumná stanice Troja
  • Centrum aplikovaného výzkumu zeleniny a speciálních plodin VÚRV v.v.i.
  • Oddělení genetických zdrojů zelenin, léčivých rostlin a speciálních plodin, Olomouc – Holice
  • Botanická zahrada hl. města Prahy

Dýňové hrátky – sobota 22. a neděle 23. října od 13 do 16 hodin

Textové pole: Dýňový v zahradě 24. 9. – 23.10. – Dýňový podzim září 9:00 – 20:00 výstava říjen 9:00 – 17:00 výstava Sobota 22. a neděle 23.10. – Dýňové hrátky 13:00 – 16:00 tvůrčí dílny s dýněmi Pondělí 31.10. - Halloween 16:00 – 19:00 dlabání dýní, opékání špekáčků, průvod strašidel po zahradě Rodiče s dětmi by si měli výlet do Troji naplánovat nejlépe o víkendu 22. – 23. října odpoledne, kdy se uskuteční Dýňové hrátky. Ve venkovní expozici mohou děti popustit uzdu fantazii, rodiče se vrátit do dětských let a společně se vrhnout na nespoutané a zábavné tvoření. Kromě dýní za drobný poplatek budou k dispozici další podzimní přírodniny pro tvorbu strašidel, zvířátek i jiných dekorací podle vlastní představivosti. Svoje výtvory si mohou malí   i velcí výtvarníci odnést domů a vyzdobit jimi třeba zahradu nebo balkón.

Kromě dýňové tvorby mohou návštěvníci uplatnit své výtvarné sklony i v kreativní dílně založené na práci s barevným pískem. A pro ty, kteří raději zapojí své šedé buňky mozkové, bude připraven kvíz na téma „Krásné dřevo krásných stromů.“

dynove hratky

dynovek

Halloween – 31. 10. od 16 do 19 hodin

Druhou příležitost využít královny podzimu, jak se dýním přezdívá, budou mít rodiny s dětmi na Halloween v pondělí 31. října odpoledne. „Děti budou moci do setmění plnit čarodějné úkoly, jako je lovení jedovatých žab, sbírání surovin pro výrobu kouzelného lektvaru a jeden z úkolů povede i látkovým tunelem plným nebezpečí,“ láká nejmladší návštěvníky na originální program ředitel Oldřich Vacek. 

halloween

ljf

hratky

Občerstvení malých i velkých bude zajištěno, chybět nebude mimo jiné dýňová polévka a také špekáčky, které si každý bude moci sám opéct a posedět s nimi u ohně. Po setmění pak nastane v zahradě rej strašidel, kdy si děti v maskách budou moci v průvodu projít areál osvícený vydlabanými dýněmi. Ty si děti spolu s rodiči budou moci samy během odpoledne vyrobit. Stačí nezapomenout lžíci a nůž na dlabání a pracovní oblečení, kterému nějaké to zašpinění neuškodí.

Reklama