plavani-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Dostane vás do formy

Plavání je skvělým způsobem, jak získat pravidelnou aerobní fyzickou aktivitu, posílit tělo i mysl a spálit nějakou tu kalorii. Existuje také několik různých stylů plavání, přičemž při každém se zapojují jiné svalové skupiny. Můžete tak jednoduše zpestřit svůj plavecký trénink.

Nemakají jen svaly, ale i kardiovaskulární systém

Plavání také posiluje srdce a plíce. Provedený výzkum potvrdil, že plavci mají nižší úmrtnost ve srovnání s těmi, kteří nejsou aktivní. Některé další studie ukázaly, že plavání snižuje krevní tlak a také pomáhá kontrolovat hladinu cukru v krvi.  

Vhodné pro lid s artritidou

Plavání může být bezpečnou možností pro lidi s artritidou, určitým zraněním či postižením. Před zahájením této aktivity je ale důležité mít souhlas svého lékaře.

Vhodné pro lidi s astmatem

A to díky vlhkému prostředí a dechovým cvičením spojeným právě s tímto sportem. Dechová cvičení, jako je například zadržování dechu, pomohou rozšířit kapacitu plic a získat kontrolu nad dýcháním, jak dokazuje studie. Jiná studie ale naopak naznačuje, že plavání může zvýšit riziko astmatu, a to kvůli chemikáliím používaným k ošetřování bazénů. Pokud astmatem trpíte poraďte se tedy se svým lékařem a pokud možno vyhledejte bazén, který využívá slanou vodu a ne chlor.

Prospěšné pro lidi s roztroušenou sklerózou

Voda totiž nadnáší končetiny a pomáhá se cvičením. Výsledky jedné studie také ukázali zlepšení symptomů u lidí s RS, jako je únava či deprese.

Zdroj info: healthlinecdcstudie úmrtnost, studie krevní tlak, studie cukr v krvi, studie artritida, studie astma1, studie astma 2, studie RS

Reklama