621cbb4325433cl.jpg
Foto: Shutterstock

Podle novin Kyiv Post tvořily v říjnu loňského roku ženy 15 % ukrajinské armády, což je ve srovnání s ostatními zeměmi nadprůměrné číslo. Nárůst zájemkyň o připojení se k ozbrojeným silám země zaznamenala v roce 2014, kdy začaly probíhat proruské nepokoje na jihovýchodní Ukrajině.
 
V důsledku skutečnosti, že Rusko minulý týden rozpoutalo na Ukrajině válku, vzaly do ruky zbraně i ženy, u kterých bychom to možná nečekali. Fotku se samopalem sdílela na svém Instagramu například politička Kira Rudik, která na své sociální síti napsala, že se učí střílet, aby byla schopná pomoci s obranou Kyjeva.


 
Podporu své rodné zemi se zbraní v ruce vyjádřila i Miss Ukrajiny z roku 2015 Anastasiia Lenna. K fotce připsala hastag: „Ruce pryč od Ukrajiny!“ 


 
Další výraznou osobností je v souvislosti s probíhajícími událostmi Angelina Tokarska, slovenská modelka, která žije na Ukrajině. Prostřednictvím svého instagramového profilu informuje o aktuálním dění v zemi, upozorňuje na bombardované oblasti a dělí se s veřejností o to, jak sama konflikt prožívá.


 
Další ukrajinská žena ukázala svou odvahu, když na ulici konfrontovala ruské vojáky. Video, které ji zachycuje, se stalo virálním. Žena v přístavním městě Heničesk u Azovského moře ve videu vojákovi mimo jiné říká: „Jste okupanti a fašisti. Co děláte v naší zemi se všemi těmi zbraněmi?“


 
Ještě před vypuknutím války na sebe upozornila devětasedmdesátiletá Valentyna Konstantynovska z Mariupolu, která v obavách z hrozícího nebezpečí, které se ukázaly býti relevantními, absolvovala civilní výcvik organizovaný ukrajinskou civilní gardou. Trénovala s puškou AK-47.

Zdroje: Kyiv Post, Ukrainian American Community Center, Instagram, Nypost, Facebook, YouTube, BBC News