HavrixNastupuje vaše dítě do školky?
Dejte si pozor na infekce. Očkování proti žloutence typu A lze pro své dítě získat se slevou.

Na co nezapomenout, než nastoupí do školky?

Pobyt v kolektivu má svá jistá specifika. Dítě se poprvé ocitá ve větší skupině, začíná více komunikovat se svými vrstevníky a tráví s nimi více času.
Rodiče by měli myslet i na to, že se v kolektivu mohou velmi snadno a rychle šířit infekční nemoci.

Mezi možná onemocnění dětí patří i žloutenka typu A

Vzpomínáte si na chřipkové prázdniny, nebo dětské neštovicové party? Pokud se v dětském kolektivu objeví nějaká infekční nemoc, obvykle se velmi rychle šíří. Do výčtu snadno přenosných nemocí patří také žloutenka typu A. Děti jsou totiž díky povinnému očkování chráněny jen proti žloutence typu B. Žloutenkou typu A často onemocní malé děti převážně v období, kdy nastupují do školky a začleňují se do většího kolektivu dětí. Od dubna do konce června nebo do vyprodání zásob mohou rodiče výhodně zakoupit obě dávky vakcíny Havrix Junior proti žloutence typu A, které jsou při prodeji na úrovni výrobce zvýhodněny slevou 20 %. Na každé dávce tak lze ušetřit přibližně 200 Kč.

Může se žloutenkou typu A nakazit i mé dítě?

Nakazit se mohou všichni vnímaví jedinci. Zjednodušeně: každý, kdo nemá vytvořené protilátky očkováním nebo prodělanou nemocí, může onemocnět. Ochranu v případě žloutenky typu A nezajistí vitamíny a mnohdy nestačí ani zvýšená a pečlivá hygiena. Až třetina pacientů totiž uvádí, že neví, kde se žloutenkou nakazili.

Virus žloutenky typu A patří mezi velmi odolné, při pokojové teplotě dokáže dlouho přežít v podstatě kdekoliv: na oblíbené hračce, v jídle či nápoji. Dítě přitom nemusí virus přímo pozřít, k jeho přenosu stačí, když si dítě strčí do úst prsty, ve kterých drželo virem kontaminovaný předmět. Uhlídat přenos žloutenky typu A není v silách rodiče ani personálu školky.

Účinnou prevencí je očkování

V ČR je k dispozici vakcína, která je vyvinuta speciálně pro děti od 1 do 15 let věku. Vakcína Havrix Junior se očkuje ve dvou dávkách s odstupem šesti až dvanácti měsíců od podání té první. Dítě je chráněno již za dva až tři týdny po podání první dávky. Druhou dávku, zakoupenou za zvýhodněnou cenu, lze do dalšího očkování uchovat v lednici, např. u svého pediatra. Při aplikaci obou dávek podle uvedeného schématu se očekává ochrana proti žloutence typu A po dobu nejméně 25 let.

Malé děti jsou ze všech věkových kategorií celé populace nejvnímavější k nákaze žloutenkou typu A

Malé děti si s oblibou strkají do úst vše, na co sáhnou. Zároveň je pro nejmenší děti mnohdy obtížné dodržovat hygienická pravidla. Navíc se ve školce neustále pohybují ve skupině, kde se viry jednoduše šíří. Na virus žloutenky typu A jsou malé děti ze všech věkových kategorií celé populace nejvnímavější. Léčba žloutenky je dlouhá a obvykle vyžaduje hospitalizaci pacienta, aby se zamezilo šíření viru. Po vyléčení akutní fáze nemoci je třeba až několikaměsíční klidový režim, aby se onemocnění nevrátilo, což dítě značně omezí ve fyzických aktivitách a hrách.

Havrix

Co by mělo vaše dítě zvládat před nástupem do školky

 1. Znát své jméno a příjmení.
 2. Umět si říci, co chce nebo potřebuje.
 3. Spolupracovat při oblékání a svlékání.
 4. Umět nazouvat a vyzouvat obuv.
 5. Vysmrkat se a používat kapesník.
 6. Držet lžíci a umět se najíst.
 7. Při jídle sedět u stolu.
 8. Umět pít z hrnečku a skleničky.
 9. Používat toaletu (pleny nejsou přípustné).
 10. Umět si umýt ruce mýdlem, utřít se do ručníku.
 11. Umět si vyčistit zuby.
 12. Ujít kratší vzdálenosti během pobytu venku.

O konkrétních požadavcích na vaše dítě se poraďte přímo ve vaší mateřské škole.

Vakcína Havrix 720 Junior monodose je registrovaný léčivý přípravek vázaný na lékařský předpis a není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Před použitím konzultujte vhodné užití vakcíny s lékařem či lékárníkem a pečlivě si prostudujte příbalovou informaci.

gsk

Reklama