64903c899535fobrazek.pngFoto: Shutterstock

Jak vypadá vyrážka z chlóru?

Jak poznáte, že máte nepříjemnou kožní vzpomínku na chlór? Vyrážka je načervenalá a může nepříjemně svědět. Zpravidla se objeví pár hodin po koupání v bazénu či vířivce. Ve vážnějších případech může přejít i v kopřivku. Nejčastější příznaky jsou zarudnutí, citlivost a zánět pokožky, svědění, vřídky nebo již zmiňovaná vyrážka. Mohou se objevit i šupinky nebo strupy.

Kombinace chlóru a vody může způsobit podráždění

„Je dobré si upřesnit, že vyrážka způsobená chlórem není alergickou reakcí, ale jde o formu iritační dermatitidy. Vlastně se jedná se o takové menší „chemické spálení“, které je způsobeno přecitlivělostí na chlór. A ten vysušuje kůži, což může zhoršit jakékoli další podráždění či citlivost kůže. Pokud se totiž chlór spojí s vodou, tak vytvoří kyselinu chlornou, která může ovlivnit kožní bariéru u citlivých lidí, což způsobuje suchost a podráždění. Čím tedy máte citlivější pokožku tím kratší dobu buďte v chlorované vodě, “ říká dermatolog MUDr. Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology.

Mažte si pokožku i před plaváním

V rámci prevence je dobré (i když nejste citlivý na chlór) se před bazénem vysprchovat, protože tím ze sebe smyjete špínu či bakterie, které by mohly negativně reagovat s chlórem. Po koupání se pak hned nezapomeňte pořádně umýt pod sprchou, odstraníte tím zbývající stopy chemikálií z bazénu. Na pokožku (nejlépe do tří minut od vysprchování), naneste kvalitní hydratační krém, tím nahradíte vlhkost, kterou z pleti odstranil chlór. Skvělým pomocníkem bude i obyčejná vazelína, protože umí skvěle promastit. Vazelínu si na pleť dejte i před koupáním, vytvoří na vás kožní bariéru. Máte-li již začínající vyrážku, tak se doporučuje pár dní po koupání aplikovat krémy s hydrokortizonem (jsou volně prodejné).

Vitamín C pomáhá

Dobrým (nejen) letním pomocníkem po koupání je i vitamin C. Ten může neutralizovat chlór a snížit jeho účinky. Kupte si vitamín C ve spreji nebo si ho dejte do rozprašovače a po každém koupání použijte na pokožku.

64903b5858025obrazek.pngFoto: Shutterstock

Vířivka může způsobit infekce

Dalším nehezkým „suvenýrem“, který si můžete odnést z koupání (především v teplé vodě ve vířivce) je infekce bakterií Pseudomonas aeruginosa (tzv. Hot tub rash), přežívajících v silně chlorovaných bazénech a v teplé vodě ve vířivce Tato infekce se projevuje červenými svědivými pupínky na hlavě kolem vlasových kořínků. Ve vážnějších případech může dojít i k zvýšení teploty či zánětu uší. Choďte tedy do vířivek na místech, kde víte, že je voda pravidelně čištěná. Nebuďte v nich zbytečně dlouho a před a po použití se vždy pořádně vysprchujte. Ve vířivce se nikdy nepotápějte.

K vodě jedině v žabkách

Častými problémy u bazénů je i výskyt plísní, nebo kontakt s viry, co způsobují bradavice.  Teplé a vlhké prostředí bazénů a vířivek je ideální pro růst plísní a kvasinek, které mohou způsobit kožní infekce. Nebo se můžete také nakazit z vlhké podlahy viry, které způsobují bradavice. Noste proto vždy na koupališti (i ve sprchách, nebo sauně) na nohách vhodné boty.

Zdroj informací: tiskové informace, MUDr. Jan Kučera

Reklama