holiday

Sezona dovolených vrcholí. Mnozí z nás mají svůj čas odpočinku již za sebou, a ne všem se bohužel podařilo zažít tu pravou pohodu, o které snili. To se stává. Své o tom ví pětatřicetiletá Daniela. Ta se totiž vypravila v rámci úsporných opatření k moři jedním autem se sousedy z vesnice, kde bydlí. A nebyla to dobrá volba.

Daniela žije s manželem a desetiletou dcerkou na vesnici nedaleko Brna. Každý rok se snaží vyrazit na dovolenou k moři, aby načerpali síly z jeho životadárné energie. Letos museli většinu prostředků věnovat na opravu domku, a tak se rozhodli, že tradiční dovolenou tedy výjimečně vynechají.

  • Na poslední chvíli jim však náhoda poskytla příležitost, kterou se jim kvůli malé dcerce nechtělo odmítnout. Sousedé z jejich vesnice odjížděli totiž na dovolenou velkým autem a nabídli Daniele, že by ji s dcerou mohli vzít s sebou.

Po krátké rodinné poradě jsme jejich nabídku přijali,“ vzpomíná na den, který následně několikrát proklela, mladá žena. „Manželovi to přišlo jako dobrý nápad. On bude dál dohlížet na rekonstrukci a já doprovodím naši dceru k moři, které ji dělá dobře na její onemocnění, trpí totiž na ekzém,“ vysvětluje.

  • Sousedy prý znali od vidění poměrně dlouho. I jejich děti, které si k nim chodily často hrát, tak se vše jevilo jako ideální stav. Předem se domluvili, že se na sebe v místě pobytu nebudou moc vázat, aby si nenarušovali soukromí. Zkrátka pohoda.

holiday

To se ale brzy změnilo,“ konstatuje hořce Daniela, pro kterou dva týdny byly ve finále skutečným peklem. „Už cestou tam jsem si všimla, že v rodině nejsou vztahy úplně v pořádku. Bylo znát, že mezi partnery vládne velmi zvláštní napětí. Ale zatím jsem nebyla schopna rozklíčovat, co za tím je. Také děti byly velmi neklidné a překvapivě plačtivé,“ začíná popisovat svou dovolenou, během které se nakonec starala nejen o sousedovic děti, ale byla svědkem jejich každodenních hádek na hranici domácího násilí.

  • Nikdy jsem nic podobného nezažila, takže jsem si to nedovedla představit ani v nejbujnějších představách,“ kroutí hlavou nechápavě Daniela. Z idylické situace, kdy údajně sousedský pár cukroval nad lahvinkou vína, vznikla ve vteřině velmi hustá atmosféra, v které lítaly nadávky a facky. A děti se schovávaly k Daniele.

Asi po třech dnech jsem to nevydržela a sousedům na rovinu řekla, že pokud tohle bude pokračovat, tak se vracím domů, i kdybych měla jet stopem,“ popisuje vývoj událostí žena, jež nejprve o podmínkách, v kterých se se svou dcerou nachází, neinformovala ani svého muže. „Nevím, byla jsem hloupá. Nebo jsem tomu nechtěla jen uvěřit. Pořád jsem si říkala, že mi do toho nic není, že bydlíme v odděleném apartmánu, ale prostě to nešlo ignorovat. Jejich děti u nás spaly víc než u nich. Moje dcera z toho byla rozhozená a já jí nestačila vysvětlovat - přiměřeně jejímu věku - co se to děje. Bylo to o to těžší, že jsem to vlastně sama dost nechápala.“

  • gossNavíc prý vznikaly naprosto nelogické situace, kdy Daniela slyšela, jak ji a její dceru sousedi pomlouvají a vysmívají se jejich oblečení a stravovacím návykům.

Moje dcerka kvůli ekzému dodržuje určitou dietu, takže jí vařím adekvátní jídla. Bylo nepříjemné slyšet, jak si o tom celkem neomaleně a velmi nahlas před svými dětmi povídají,“ vzpomíná nešťastná maminka, která nakonec nevydržela a před koncem dovolené vše manželovi do telefonu vylíčila. Ten chtěl pro ně ihned přijet, ale ona mu to rozmluvila, protože už zbývalo jen pár dní a cesta na daleký jih stojí opravdu hodně.

Teď už na to vzpomínám jen jako na výživnou zkušenost, která paradoxně velmi prospěla mému manželství. Uvědomila jsem si totiž, jak zlatého mám muže. A že i přes jeho vrtochy a nálady, které mi občas vadily, si nemám vůbec na co stěžovat. A sousedé? Ti s námi od návratu nepromluvili. A dokonce nás ani nezdraví a zakázali svým dětem nás navštěvovat. Prý jsem je proti nim štvala. Kdyby to nebylo k pláči, tak je to velmi úsměvné,“ uzavírá svůj dovolenkový příběh Daniela.

Přečtěte si také