Hezké ráno ze slunečné Prahy.

Výraz diskriminace jsem zažila dvakrát. Poprvé krátce po revoluci v roce 1990, kdy jsem chtěla změnit zaměstnání. Syn se vrátil z vojny a nastoupil u hlídací služby se psem. Jednou jsem se za ním šla podívat na jeho pracoviště a moc se mi to líbilo. Shodou okolností, jak to v životě bývá, jeho šéf přišel a říká synovi: "Nevíš o někom, potřebuji lidi." Já odpovídám: "Já bych to brala."
Podíval se na mne a říká: "Ženská?"
No to se mi tak dotklo, bylo mi zrovna 40 v tu dobu, zdravá jako řípa, plná energie a síly a to, že jsem ženská bylo na závadu?
No zakroutila jsem hlavou a říkám si, jen tak pro sebe: jsi jenom chlap. On odešel a my se synem o všem mluvíme. Vrátil se a říká: "No já to s Vámi zkusím."
Udělala jsem si zbrojní pas, protože se sloužilo se služební pistolí a nastoupila. Práce byla rozmanitá, jednou se slouží tady, jednou jinde. Neříkám, že jsem se občas nebála, hlavně při nočních, ale mělo to něco do sebe. Maskáče na sobě, psa, který byl cvičený, se zkouškami,pistoli u pasu. Zkrátka mě to bavilo, měla dvě zadržení pachatele. Teprve potom jsem se dočkala uznání od dotyčného šéfa, který dokázal prohlásit: "Omlouvám se, ale ona ta ženská se nezdá."

Po druhé slovo diskriminace: není tomu tak dlouho, kdy po všech prodělaných operacích, sice špatný zdravotní stav, ale nedostala jsem invalidní důchod a tak jsem se rozhodla, že si najdu zaměstnání. Opět shoda náhod. Známý říká: "Nechceš jít hlídat parkoviště? Mám někoho sehnat, nejsou lidi."
Já nato,že ano.Dal mi telefon na majitele firmy. Zavolala jsem a on si mě pozval. Při prvním setkání a podání ruky prohlásí: "No já bych raději chlapa, ale zkusíme to."
Vzhledem zkušenostem, říkám: "Co máte proti ženským?"
Usmál se a nastoupila jsem. Nebýt uklízení sněhu, který mě ničil můj zdravotní stav, byla bych tam ještě dnes.

Zdraví Věrulinka


Moja milá Věrulinka,

úvodom srdečne zdravím a pevne verím, že zdravíčko je už v poriadku :-)

Váš príbeh je ako vystrihnutý z knihy a veľmi ma dojal. Páči sa mi, že aj napriek prekážkam ste sa nevzdala a išla ste svojou cestou.

Zbrojný pas, pištoľ, nočné služby..., to všetko sú veci, ktoré vyžadujú odvahu, pevnú volu a silu. Som rada, že ako žena ste uspela na výbornú! Nie som feministka, ale myslím si, že muži sú omnoho slabší...

Krásny deň :-) 

Reklama