Sliny máme, aniž bychom si je uvědomovali. Bereme je automaticky a přitom bychom bez nich nemohli žít. Zbystříme možná ve chvíli, kdy mají jinou chuť, než jsme zvyklí nebo když jich máme v ústech málo, nebo naopak hodně.

64faedae6f544obrazek.png
Foto: Shutterstock

Mají čisticí a posilující schopnost a hojí
Denně vyprodukujeme až dva litry slin, což vám možná připadá hodně, ale jakmile zjistíte, jakou mají funkci, přestanete se divit a pochopíte.

Na prvním místě mají sliny funkci rozmělňovací. Pomáhají nám strávit potravu. Zajímavé je, že se sliny také podílejí na tom, jak vnímáme chuť jídla. Druhou velmi důležitou funkcí je péče o chrup. Sliny pomáhají čistit zuby a působí jako prevence proti zubnímu kazu. Zároveň dokáží udržovat v ústech správné pH a fungují jako dezinfekce. Možná si vzpomenete na situaci, kdy jste viděli zvíře, jak si líže rány. To je právě z toho důvodu, že sliny dezinfikují. Stejně tak mají tu schopnost, že odplavují choroboplodné zárodky z úst.

Pozor na xerostomii
Xerostomie je nemoc, která se projevuje nedostatkem slin. Příčinou může být nemoc (často autoimunitní onemocnění či cukrovka) nebo například nevhodné léky (např. antidepresiva) či chemoterapie. Tento stav z dlouhodobého hlediska zapříčiňuje zvýšené riziku vzniku zubního kazu a onemocnění dásní, infekci v ústech a problémy při polykání, mluvení, ale i jedení. Kvůli suchosti se lidé mohou potýkat se zápachem z úst a také s přidaným onemocněním dásní či sliznice.

Pokud vás suchost trápí delší dobu, doporučujeme návštěvu lékaře. Začněte pít 2–3 litry čisté vody denně a vyhněte se alkoholickým, energetickým a kofeinovým nápojům. Samozřejmostí by měla být velice pečlivá péče o ústní dutinu a o zuby celkově.

Bílé a lepivé sliny mohou upozorňovat na infekci v ústech, která je často způsobena kvasinkou Candida Albisana. Projevuje se bílým povlakem v ústech, který se nazývá moučnivka. Tento stav je bolestivý a je třeba ho co nejdřív vyléčit.

Hořké nebo kyselé sliny mohou být důsledkem refluxu, tedy toho, že se vám vrací žaludeční šťávy zpět ze žaludku. Můžete se poté potýkat s nepříjemným dechem, pálením žáhy a obecně nekonformním pocitem.

Zdroj: Diente, Enzymel, prevention, mujrozhlas, studie o slinách, studie o kvasinkách

Čtěte také:

Reklama