Před padesáti lety začaly výzkumy u tvrze v moravských Kralicích, kde byla utajená bratrská tiskárna, která se proslavila zejména Biblí kralickou, zvanou též kralická šesterka. Dnes stojí v Kralicích památník Bible kralické, jednoho z nejúžasnějších děl humanistické češtiny.
Vylíčit celý pohnutý osud Jednoty bratrské je úkol, na který nestačí celé knihy, natož jeden článek. Spokojme se tedy s tím, že se jednalo o reformovanou církev, která si mj. zakládala na vzdělanosti (odpusťte mi to zjednodušení). Její učení značně ovlivnily myšlenky Petra Chelčického. Jednota bratrská byla založena Bratrem Řehořem v Kunvaldu v severovýchodních Čechách v roce 1457.
Církev prosperovala, později se její centrum přesunulo na Moravu. Původní sídlo bratrské tiskárny leželo v od Kralic nepříliš vzdálených Ivančicích už od roku 1562. V Ivančicích bylo též bratrské gymnázium, které proslulo zejména za působení pozdějšího biskupa Jednoty, přerovského rodáka Jana Blahoslava. Ten mimo prvního sepsání českého teoretického spisu o hudbě s názvem Musica a vytvoření Evančického kancionálu, kam údajně složil několik písní, proslul především překladem Nového zákona do češtiny. Důležité bylo, že jej překládal z řečtiny a ne z latiny, tedy že se vracel k pramenům.
Blahoslavův překlad
Jeho překlad se po revizi stal předlohou pro kralické vydání. Zajímavé je, že první čtyři knihy ze šesti byly vytištěny v Ivančicích, ale tou dobou již natolik zhoustla atmosféra a pátrání jezuitského řádu po tiskárně bylo natolik dotěrné, že se bratři uchýlili pod ochranu Jana ze Žerotína, který jim nakonec propůjčil tvrz v Kralicích, kam tiskařské stroje přestěhovali a Bibli dokončili.
Bibli se říká také šesterka, a to proto, že měla šest dílů. Jako celek pak dodnes slouží jako doklad krásy a vyspělosti humanistické češtiny, která za dob národního obrození posloužila jako předloha pro spisovný jazyk český (odtud tolik anachronismů a nesoudržnost spisovné a obecné češtiny – vzor byl starý několik staletí).
Zajímavé je, že dokonce i tehdy se některé jazykové jevy v Bibli užité již nepoužívaly, ale Jan Blahoslav byl znám svou sveřepou pedantností a na svojí verzi tvrdě trval. I tak ale vzniklo dílo evropského významu, z něhož vychází i daleko novější ekumenický překlad Bible.
Na dvě stovky tisků
Bratrská tiskárna však netiskla jen Bibli. Za dobu svého skrytého trvání v ní vzniklo na 200 nejrůznějších publikací včetně prvního českého slabikáře! Mnoho z jejích děl patří k nejzdařilejším tiskařským počinům celého humanismu a tiskárna se neodmyslitelně zapsala do českého kulturního dědictví.
V Kralicích před několika dny oslavili jedno výročí. 1. srpna to bylo přesně 50 let ode dne, kdy začaly v Kralicích výzkumy, které vynesly na denní světlo desítky artefaktů náležejících k bratrské tiskárně.
Kralice leží kousek od Náměště nad Oslavou, kde je krásný zámek, o kterém si něco povíme zase někdy příště. Přímo se nabízí spojit návštěvu zámku a Památníku Bible kralické – obojí k sobě tak nějak patří a oba objekty skrývají kus skládanky k tomu, kdo vlastně jsme a odkud kráčíme.
Více informací včetně otevírací doby naleznete na stránkách památníku ZDE.
Blog Šumaře je TADY.
Nový komentář
Komentáře
¨zatím jsem se tam nedostala
byla jsem několikrát jen na Kralickém Sněžníku
V Kralicích jsem byla a líbílo se mi tam.
Tam jsem byla a je to moc zajímavé. Doporučuji.
ted o vikendu bylo 100 rucnich remesel v Opocne bylo to tam super skoda ze toho neni vice ve Vych. Cechach. Nevite o nejake akci?
J
e to dorej tip na výlet.Přišel jako na zavolanou
byla jsem tam je to tam pěkný
také bych to ráda viděla
ráda bych se tam podívala, ale je trochu z ruky
ještě sem tam nebyla aleje to dobrý tip na výlet.snad se tam jednou vypravím
tak tam jsem taky jeste nebyla
V Kralicích jsem zatím nebyla, dobrý tip na výlet.
Studovala jsem knihovnictví, takže o Bibli kralické něco vím, ale v Kralicích jsem bohužel nebyla.
byla jsem tam..úžasné
A vedle Siko je úžasný řeznictví!
tam jsem ještě nebyla,třeba to napravím............
Zajímavý nápad.
Jako inspirace super!
díky za nápad
Možná někdy zajedem