V televizním cyklu Po stopách, který vysílala Česká televize, cestoval herec Miroslav Vladyka místy významných lidí české společnosti. Na začátku června cyklus vydalo knižně nakladatelství XYZ pod názvem Po stopách s Miroslavem Vladykou.

Autorkou je scenáristka, novinářka a spisovatelka Šárka Horáková, která se mimo jiné podílela na přípravách pořadů Tabu, Sauna nebo Předčasná úmrtí.

Netradiční spojení zeměpisu a dějepisu

Publikace zaujme všechny, kteří rádi objevují krásy České republiky. Zvláště v době dovolených je dobrou inspirací na zajímavé výlety. Můžete totiž spojit příjemné s užitečným, nebo spíše s poučným. Miroslav Vladyka vám představí místa, kde žili, pracovali, případně nějakou dobu pobývali například Antonín Dvořák, Jan Sladký Kozina nebo Alfons Mucha.
 
Šárka Horáková netradičním způsobem spojila zeměpis s dějepisem. Ale nečekejte data ani podrobné mapy. Není správné si totiž myslet, že kniha vám bude jakýmsi průvodcem. Tak tomu totiž není. Kniha sice obsahuje mnoho fotografií jednotlivých míst, ale jsou spíše doplněním příběhů.

Výlet, který lze díky knize podniknout, se bude hodně lišit od těch tradičních. Projedete téměř celou republiku a dozvíte se, jak jednotlivá místa ovlivnila lidi, o kterých si dodnes vyprávíme, a setkáme se s nimi ve školních učebnicích. Občas se příběh umělců odmlčí, abyste se dozvěděli i něco o dalších lidech, kteří na stejném místě pobývali.
 
V každé domácnosti v Litomyšli Domácí kuchařka od Rettigové
 
Popravdě mě zarazilo a trochu zklamalo, že žádná osobnost z knihy se nezdržovala v jižních Čechách, ani z nich nepocházela. Ale tento fakt mě opět ujistil, že nelze brát Po stopách s Miroslavem Vladykou jako průvodce po republice. Spíše jako hru a zajímavě poskládanou mozaiku.

Poznáte život celkem jednadvaceti umělců a mnohem větší počet oblastí nebo měst České republiky. Díky Magdaleně Dobromile Rettigové se například projdete Pardubickým krajem. Zavede vás do Ústí nad Orlicí, kde několik let s manželem bydlela.

Po deseti letech se vrátila do Litomyšle, do města, kde snad každá domácnost měla její Domácí kuchařku. Avšak teprve po sto letech od jejího úmrtí jí byl vybudován pomník na tamním hřbitově. Dodnes je zde však aktivní Spolek paní a dívek, kde ženy vaří, pečou, zpívají a debatují.  

Zázračné křeslo Giacoma Casanovy uvítá každý muž
 
Chtěla byste jinam? Tak co třeba s Giacomem Casanovou do Podkrušnohoří? Nejdříve se vypravíte do Duchcova, kde Casanova pracoval jako knihovník na duchcovském panství koncem 18. století. Bylo mu šedesát let a mladý Valdštějn ani tak nepotřeboval knihovníka, spíše chtěl poznat známého dobrodruha a milovníka žen.

Casanova však byl velmi ješitný muž a nejspíš by ho potěšil fakt, že je možné si dnes v Duchcově prohlédnout pokoj, ve kterém bydlel. Pokud si navíc muž sedne do křesla, ve kterém Casanova zemřel, nikdy prý nepozbude své mužnosti.

Z Duchova se vydáte ještě do Teplic, kam Giacomo Casanova jezdil za svým přítelem princem De Lynnem na zdejší zámek. Dodnes je mu věnován jeden ze zámeckých pokojů, ve kterém spolu velmi často sedávali.

Casanova však během svého života neměl příliš přátel. Byl pohřben v Duchcovu na bývalém hřbitově u kostela sv. Barbory a říká se, že hrob byl obehnán ozdobným plůtkem, o které dámy zachytávaly lemem svých dlouhých šatů.   

Mohla bych pokračovat s výpravou i na jiná místa, ale další inspirací z příběhů z knihy Po stopách s Miroslavem Vladykou nechám na vás.  

--------------------------------------------------------

 SOUTĚŽ - SOUTĚŽ - SOUTĚŽ - SOUTĚŽ!

Odpovězte správně na otázku a zúčastněte se slosování o 5 knih Po stopách s Miroslavem Vladykou z nakladatelství XYZ.

soutěžní otázka: Ve kterém městě je vystavena Epopej Alfonse Muchy, na které pracoval dvacet let?

Své odpovědi vkládejte ZDE.

Soutěž trvá do pátku 23. června 11 hodin.
--------------------------------------------------------
Správná odpověď byla, že je vystavena v Moravském Krumlově.

O knihu soutěžilo celkem 532 z vás a 24 žen-in odpovědělo špatně.

Knihu vyhrává:

Capka, ruzicka, uuu, bublifuk81 a mishelinek

Blahopřejeme!!!

Reklama