Mohutný středověký hrad

thumbnail-029-Lipnice-Nad-Sazavou.jpgFoto se svolením: vysocina.eu

Hrad Lipnice byl založený ve 14. století rodem pánů z Lichtemburka a později se stal sídlem Trčků z Lípy. Lipnice patří k největším gotickým hradům u nás a jeho mohutné zdi vás nenechají na pochybách, že jeho hlavním úkolem byla obrana před případnými útočníky, však byla Lipnice také nazývána tako jako Kamenný strážce Posázaví. Hrad byl postaven v drsné krajině na skalnaté vyvýšenině mezi dvěma kopci.  Čeká vás procházka hradními chodbami, při kterých můžete obdivovat středověkou architekturu a připomenout si hned sedm století našich dějin, ve kterých vládli čeští králové. Prohlédnout si můžete také archeologickou expozici, zbrojnici, gotickou kapli a rozsáhlé sklepení. Hrad je opředen celou řadou tajemných pověstí, například o zazděné Kateřině, o černém muži nebo o pokladu a třetím kříži. 

Haškova Lipnice

thumbnail-penzion-u-ceske-koruny-2.jpgFoto se svolením: vysocina.eu

Když se řekne Lipnice, většině lidí se automaticky vybaví jméno českého spisovatele, publicisty a novináře, Jaroslava Haška. Při vzpomínání na autora slavného Švejka se nebudeme příliš vzdalovat od hradu. Jaroslav Hašek totiž koupil domek v podhradí, s číslem popisným 185. Tento dům se později stal památníkem Jaroslava Haška. Ještě předtím, než koupil Hašek tento domek, bydlel v hospodě U České koruny. Tuto restauraci, kterou provozuje pravnuk Jaroslava Haška, můžete navštívit i dnes. V této restauraci psal Hašek své nejznámější dílo o Švejkovi a můžete si zde prohlédnout celou řadu rekvizit, které jsou s Haškovým životem a dílem spojené. Ochutnáte zde klasickou českou kuchyni a můžete si užít stylovou atmosféru s kachlovými kamny a pianem. Na jídelním lístku objevíte dobroty jako třeba telecí líčka, konfitovaná husí stehýnka, škvarky, domácí paštiky, které jsou připraveny výhradně z regionálních surovin. Hovězí a vepřové maso i ryby pocházejí z nejbližších domácích chovů a sádek. Navíc se tu můžete i ubytovat a užít si delší pobyt s výlety do okolí.

Výlet kolem lipnických lomů

thumbnail-Pamatnik-narodniho-odposlechu-1-.jpgFoto se svolením: vysocina.eu

Aby vám po dobrém obědě vytrávilo, vypravte se z hradu a podhradí na výlet kolem lipnických lomů, v nichž sochař vytvořil obdivuhodné dílo – Národní památník odposlechu odkazující ke šmírování za minulého režimu. Tvoří jej obrovské žulové reliéfy Bretschneiderovo ucho, Ústa pravdy a Zlatý voči, v jejichž kulisách vznikala pohádka Princezna zakletá v čase. Spojuje je barevně značená stezka, která vás závěrem zavede i k poslednímu dílu sochaře, tři metry vysoké osmnáctitunové Hlavě XII, která nese podobu Jaroslava Haška. Sochy so skály vytesala skupina kameníků pod vedením Radomíra Dvořáka z Havlíčkova Brodu. 

Při toulání se kolem zatopených lipnických lomů můžete okusit i ojedinělý zážitek a dopřát si pobyt v plovoucí sauně, kterou najdete v jednom z nich. Dalším tipem na výlet v okolí Lipnice je naučná stezka Jana Zrzavého, malíře a grafika, rodáka z nedaleké Okrouhlice. Právě tam začíná a povede vás přes Vadín, Krásnou Horu, Lipnici, Babice a Olešnici zpátky do Okrouhlice.

Zdroj informací: tiskové materiály a https://www.vysocina.eu/