Chystá se velice zajímavá akce, na které budou promítat ještě zajímavější filmy. Od 18. do 22. října poběží v Praze 3. ročník mezinárodního festivalu hudebních filmů MOFFOM. Letošní ročník bude zaměřen na Jihoafrickou republiku a střední Asii. Už jste viděli Pavlicu s Hradišťanem a s jihoafrickým šamanem? I to bude na festivalu k vidění.

Jiří Pavlica vystoupí s Mahadou Kunenem, což je jeden z nejlepších jihoafrických hudebníků, k tomu skutečný šaman. Do dění festivalu se zapojí také legendární česká undergroundová skupina Plastic People of the Universe, protože o nich vzniká první oficiální dlouhometrážní dokument, který měl mít na festivalu premiéru.

Nakonec se však objevilo tolik neznámých materiálů (včetně dokumentu ze sedmdesátých let, který se považoval za ztracený), že se kapela rozhodla pro dvě samostatná DVD. To první bude zachycovat kapelu cca od roku 1990 do současnosti (materiály jsou dostupnější) a vyjde ještě do konce roku.

Jak to bylo s Plastiky před rokem 1990 se dozvíme během příštího roku na druhém nosiči. Na discích se v každém případě vyskytnou záběry z koncertů s Frankem Zappou, Lou Reedem a dalšími světovými hvězdami, se kterými si české legendy měly tu čest během svých vystoupení zahrát.

To jsou ale v podstatě jen doprovodné programy. Celý festival nabídne přes stovku filmů z celého světa, bude na něm mnoho zahraních hostů, uvidíte legendárního němého Golema s živým mixem hip-hopera Socalleda, který se v poslední době věnuje židovské kultuře. Té budou věnovány i dokumenty s židovskou a hudební tématikou, jež budou promítány ve Španělské synagoze.

Přijede také filmař Julien Temple, kterého u nás můžete znát hlavně proto, že natáčí klipy takovým hvězdám jako je David Bowie nebo Rolling Stones. Pak přijede třeba Simon Broughton, „guru“ world music...

Dalším stěžejním tématem je i Mozartovo výročí, které bude připomenuto několika filmy, hlavně však dvouhodinovým dokumentem o Mozartově díle nazvaným Hledá se Mozart, který sklidil ve světě úspěch. V něm mimo jiné uvidíte i Magdalenu Koženou a další operní hvězdy světového formátu.

To všechno je však pouze zlomek z asi sta filmů, které letošním fetivalem proběhnou, aby potěšily fanoušky.

Více informací určitě najdete na http://www.moffom.org.

Reklama