Budu vám vyprávět pohádku. Že už nejste dítě? To nevadí! Zkuste se alespoň na chvíli přenést do Anglie.

Je druhá světová válka a čtyři sourozenci jsou nuceni rozloučit se s rodiči vzhledem k opakovaným náletům na Londýn. Společně se vydávají na anglický venkov, kde začnou žít ve velkém domě podivného a trochu tajemného profesora Digory Kirke.

Nezdá se vám zatím, že by šlo o pohádku? Tak čtěte dál.


Edmundovi, Petrovi, Zuzaně i Lucince se zdá pobyt v domě trochu nudný, a tak si ho snaží všemožně zpříjemnit. Moc se to nedaří, až jednou vstoupí Lucinka do pokoje, ve kterém je velká skříň.

 

 


Vstoupí do ní, aby se ukryla před ostatními, a najednou poznává, že okolo ní nejsou jen zimní kabáty, ale i něco víc. Bác! a sedí ve sněhu. Aniž by si to totiž stačila uvědomit, ocitne se v okouzlující a mírumilovné zemi se jménem Narnie. Místo pro děti jako stvořené, plné mluvících zvířat, skřítků, faunů, obrů, ale také zlé Bílé čarodějnice Jadisy, která převzala nad zemí vládu.

 

Ačkoli jí ze začátku sestra, ani bratři nevěří, nakonec se i oni dostanou do Narnie. To, co se nejdřív zdá jako vytržení z nudy, se postupně stává pro sourozence bojem o záchranu pohádkové země.

 

Začala jste se těšit se na film Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň? Také je na co. Jestli máte děti, nezapomeňte je vzít na snímek s sebou. Budou nadšeny. A vzhledem k tomu, že jsou Letopisy Narnie nadabované, odpadává vám další případný problém se čtením titulků.Pokud ale zatím děti nemáte, připravte se na příběh spíše pohádkový, který dospělým v některých momentech může připadat poněkud nepochopitelný. To, co se nám totiž zdálo okouzlující v šesti letech, nemusí být pro nás přijatelné, když je nám například padesát.

 
Krajina a celá scénická atmosféra filmu mě osobně nadchla. Film se natáčel na třech kontinentech; v Británii, na Novém Zélandě, v USA, v Polsku a také v České republice v Adršpašských skalách. A filmaři tímto krokem neprohloupili.

Avšak určité dialogy a zvraty v příběhu mě spíše rozesmály. Letopisy Narnie nabízejí příběh, který nelze příliš brát jako skutečný pro dospělého diváka. Chce to občas přimhouřit oko a opravdu se přenést do dětských let, pak budete nadšeni. 
 

Z herců mě okouzlil především výkon Georgie Henley, která ztvárnila roli malé Lucinky. Na to, že to byl její filmový debut, byla úžasná. Její nevinné oči a trochu rošťácký výraz se přesně hodil k povaze Lucinky. Na rozdíl od Wiliama Moseleyho (Petr) jsem Georgii její překvapení, či nadšení věřila a právě ona byla dobrým průvodcem celým filmem.  

 

 

 

Dlouho jsem přemýšlela, jak označit tento film. I přes jeho zápory vám jej mohu doporučit, protože mě osobně bavil.

Víc než další díly mě však začaly lákat knihy Letopisy Narnie spisovatele C. S. Lewise, podle nichž byl film natočen. Zde bych si mohla Narnii vykreslit podle svých představ. Ale možná by ten obraz nebyl tak barevný a přesvědčivý, jako je tomu právě ve filmu Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň, který má dnes 5. ledna v Česku svoji premiéru.   Odkazy na další materiály (od filmové společnosti Falcon):

HERCI

O TVŮRCÍCH
 

Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň


Režie: Andrew Adamson

Na motivy knihy C. S. Lewise Letopisy Narnie - Lev, čarodějnice a skříň

Scénář: Andrew Adamson, Ann Peacock, Christopher Markus a Stephen McFeely

Producenti: Mark Johnson, Philip Steuer

Vedoucí výroby: Andrew Adamson, Perry Moore

Kamera: Donald McAlpine

Hlavní výtvarník: Roger Ford

Střih: Sim Evan-Jones a Jim May

Kostýmy: Isis Mussenden

Hudba: Harry Gregson-Williams 

 

Hrají:

Tilda Swinton (Bílá čarodějnice - Jadis)

Georgie Henley (Lucinka)

Skandar Keynes (Edmund)

Anna Popplewell (Zuzana)

William Moseley (Petr)

James McAvoy (pan Tumnus)

Kiran Shah (Ginarrbrik)

 

Reklama