Moje nejoblíbenější místo na trávení dovolené a cestování je Moravský kras.

Mnoho lidiček jej má spjato pouze s Macochou, Punkevními jeskyněmi, někdo ještě připomene Sloupsko-Šosůvské jeskyně, ale jen o tomhle to není.

Je to především nádherná vápencová krajina se spoustou skalek, na nich drobné kvítky mateřídoušky a netřesků, louky s kopretinami, občas nějaké skalisko a v něm jeskyňka, s dětmi se tu dá projít mnoho tras kolem jeskyněk, které lákají temnými vchody, s baterkou se dá zažít spousta dobrodružství.

Když přijedete do Holštejna, je tam zřícenina hradu a pod ním přístupná velká jeskyně Hladomorma. Kousek dál okolo Bílé vody se potok propadá do velké černé díry zvané Rasovna. Pokud chcete vidět další propadání, stačí zajet do Rudic. Tam je nádherný větrný mlýn, v něm malé muzeum, a za symbolické vstupné 10 Kč s výkladem místního starého vypravěče můžete poslouchat historky až do večera.

Od mlýna vede naučná stezka kolem skal Kolíbky (děravých jako ementál) až ke zmiňovanému propadání
- Rudickému. Z druhé strany Rudic je pískový lom Seč, kde najdete jemňoučký písek jako u moře, od bělostných pruhů přecházejících až do odstínů žluté až po krvavě rudou. Místy jsou fialové proužky kaolinu, nádherná scenérie na focení.

A to ještě by se dalo spousta napsat o Suchém a Pustém žlebu, které se setkávají u Skalního mlýna, vždyť stěny těchto žlebů jsou plné jeskyní, výklenků a krásných míst.

A pokud vás jeskyně upoutaly a chcete si projít jednu zvláště hezkou s trochou dobrodružství, projedeme Křtinami (kde je obrovský kostel stojící za povšimnutí), projedeme do Křtinského a Josefovského údolí, kde najdeme jeskyni Jáchymku, která se může opravdu oficiálně projít, je dost velká, místy má i krápníkovou
výzdobu, ale chce to baterku a hodně opatrnosti.

A to opravdu zdaleka není vše, pro cykloturisty jsou pěkně značené cesty okolo všech těchto přírodních úkazů, občerstvení všude dost a můžu říct, že i když je tu dost čilý turistický ruch, je tu čisto, hezky a lidé milí.

Doporučuji, přeji příjemný pobyt a doufám, že se sem budete stejně rádi vracet jako já.......

linde


Milá linde,

z pozvánky na výlet, kterou jste nám poslala, úplně "dýchá" Vaše nadšení z krás tohoto kraje, a právě to dává místu to nejlepší vysvědčení.
Reklama