hrusice

Jestli jste ze středních Čech a nevíte, co s dětmi podniknout o víkendu, vypravte se do Hrusic na cestu s kocourem Mikešem. Ale nezapomeňte před tím dětem tuto Ladovu knihu přečíst. Pak už na ni nikdy nezapomenou…

Výlet se vám bude líbit. Vzdálenost od Prahy je kolem 30 kilometrů po dálnici na Brno, navíc si můžete navodit romantiku starých časů už tím, že pojedete vláčkem. Na konci na vás už bude mňoukat kocour Mikeš a Nácíček, mečet kozel Bobeš a chrochtat babiččin Pašík.  

Památná místa

Na samotné vesnici Hrusice není nic tak zvláštního. Náměstí, kostel (ten ale už možná znáte z Ladových obrázků)... V č. p. 15 ale narazíte na místo Ladova rodného domečku. Původní stavba sice byla zbourána už v roce 1932, ale v současnosti na tomto místě v rodinném domě žije malířova neteř.

Dům, kde malíř skutečně žil, zde najdete v č. p. 115. Postavil si ho ale až v roce 1935 a bydlel tu se svou rodinou až do své smrti v roce 1957. Jeho dcera Alena, která mimochodem maluje stejně jako její otec, ho však darovala státu a vy v něm najdete Ladův památník.

Hospodu U Sejků, kterou najdete v č. p. 25, také určitě z Ladova Mikeše dobře znáte. Smlsnout si zde můžete i dnes, nejlépe na pečeném kolínku, huse nebo buchtách. Dodnes hospoda patří potomkům majitele Sejka. 

S Mikešem na cestách

Až si projdete všechna památná místa, vydat se můžete na velkou Cestu kocoura Mikeše. Jistě si vzpomínáte, jak Mikeš rozbil babičce krajáč se smetanou a utekl z domova, aby si našel práci a mohl babičce koupit krajáč nový. Na cestě zažil mnoho dobrodružství, a ty teď můžete zažít spolu s ním.

Na trase Hrusice-Říčany je vybudovaná stezka, kudy kocourek tenkrát utíkal. Čeká tu na vás a hlavně na vaše děti 12 zastavení s tabulemi, na kterých kromě úryvků z knížky naleznete i Ladovy obrázky.

A taky je přichystaná hra

V prospektu, který obdržíte u startu, najdete místa pro 16 razítek. Vaším úkolem je jich cestou nasbírat aspoň 9. S touto podmínkou se pak můžete zúčastnit slosování o ceny. Stačí svůj úlovek poslat do říčanského Informačního centra. Slosování proběhne na některé ze zdejších poutí, jejichž data konání zjistíte na www.laduv-kraj.cz. Kdo se slosování nebude moci zúčastnit, jména výherců (tudíž případně i svoje) nalezne tamtéž.   

Trasa Mikešova putování je dlouhá 12 kilometrů, komu se nechce šlapat, může jet na kole. Pro slabší nátury je nachystáno i pár odboček na příměstskou vlakovou či autobusovou stanici.

Hrusice můžete navštívit kdykoli, jestli však toužíte po společenské události, rezervujte si sobotu 22. května. V tento den se zde totiž koná 6. ročník Cesty kocoura Mikeše a Pohádkových Hrusic. Zahájení je vyhlášeno na 9.30 hodin u busty Josefa Lady.

Už jste byli v Hrusicích? Co se vám zde nejvíc líbilo?

Reklama