Nemilá situace v podobě výpovědi alespoň jednou za život potká asi každého z nás. Vždy se jedná o velmi stresovou situaci, zvlášť ve chvíli, kdy výpověď dává zaměstnavatel zaměstnanci. Pokud vás takováto situace překvapí, snažte se zachovat klid, a co nejdříve začněte s hledáním nové práce. Rozhodně tento krok nenechávejte až na poslední chvíli nebo dokonce neodcházejte ze starého zaměstnání s vidinou dlouhé dovolené. To by se vám nemuselo vyplatit.

Jaké kroky byste měla v první chvíli udělat?

·         Zamyslete se nad svými pracovními možnostmi. Děláte práci, která vás opravdu baví a ve které byste chtěla pokračovat? Nebo je pro vás lákavější změnit obor?

·         Pokud máte ve své budoucí kariéře jasno, začněte pročítat pracovní nabídky a odpovídat na ně. Základní přehled o trhu práce naleznete v denním tisku a samozřejmě na internetu. Ten vám pomůže, ať si hledáte místo v hlavním městě, nebo některém z menších. Na portálu www.prace.cz  naleznete každý den až 50.000 až 70.000 pracovních nabídek z celé České republiky, v každém regionu pak tisíce inzerátů. Navíc zde najdete řadu užitečných tipů pro plánování kariéry a hledání nové práce. Pokud se vám nabídky nechce procházet, založte si Agenta. Jde o bezplatnou službu, která za vás bude, na základě zadaných kritérií, vyhledávat pracovní nabídky, a o těch nejzajímavějších vás bude informovat prostřednictvím schránky.

·         Nezapomeňte na aktualizaci svého profesního životopisu – je to vaše první vizitka při kontaktu s novým zaměstnavatelem, proto jeho přípravu nepodceňte. Pečlivě přistupujte také k psaní motivačního či průvodního dopisu. Upozorněte na své zkušenosti a vyzdvihněte své přednosti. Na www.prace.cz navíc máte možnost zavěsit svůj životopis, a zvýšit tak své šance, že vás personalista osloví sám a pozve do výběrového řízení. Celý proces vám nezabere více než 15 minut času.

Pozval si vás zaměstnavatel na pohovor? Pořádně se na něj připravte. Zjistěte si o dané společnosti maximum informací z jejích webových stránek, z tisku či od známých. Na pohovor přijďte včas, adekvátně oblečeni a s dobrou náladou.

 

Reklama