Stanovit přesné datum ovulace dokáže s největší jistotou gynekolog. Během několika po sobě jdoucích návštěv provede ultrazvukové vyšetření - folikulometrii, která ukáže, jak vajíčko dozrává.

63171e60e4c27obrazek.png
Foto: Shutterstock

Mnohem praktičtější a také celkem přesný, je ovulační test. Koupíte ho v lékárně nebo drogerii za pár korun a výsledek máte do několika minut. Jen ho bude muset několik dní po sobě nejspíš opakovat. Abyste měla alespoň představu, v který den ovulace pravděpodobně přijde, zkuste si plodné dny vypočítat. Není to vůbec složité

K výpočtu plodných dnů pomocí kalendářní metody budete potřebovat znát svůj menstruační cyklus. Konkrétně datum prvních dnů vaší menstruace. Jestliže je pravidelná, bude přesnější i vypočítané datum ovulace. Samozřejmě čistě teoreticky. Každá žena je jiná a s ní i její menstruační cyklus. Ten navíc může ovlivnit celá řada vnějších vlivů, například stres. A co víc – přestože žena menstruuje, neznamená to automaticky, že také ovuluje.

Průměrná délka trvání celého menstruačního cyklu je 28 dní, ale může se lišit – plus, nebo mínus sedm dní. Menstruační cyklus začíná prvním dnem menstruačního krvácení a končí posledním dnem před menstruací následující. Ovulace přichází (podle tabulek) 15. den menstruačního cyklu. Pro představu: Pokud byste začala menstruovat 1. září a další krvácení by se objevilo 29. září, trvá váš menstruační cyklus 28 dní. K ovulaci by mělo dojít 16. září. Jenže pozor!

  • Za plodné jsou považovány 3 dny před a 1 den po ovulaci. To proto, že spermie dokáží přežít v těle ženy až 72 hodin po pohlavním styku.

Pokud ale menstruaci pravidelnou nemáte, přesnější termín ovulace vykřešete horko těžko. Co měsíc, co se může lišit o mnoho dnů. Při krátkém menstruačním cyklu může přijít už pátý den, při dlouhém třeba až 20. den menstruačního cyklu.

Dejte na své tělo

Ovulaci nám dává najevo i naše tělo, a to celou řadou signálů. Stačí ho víc vnímat.

Stoupá bazální teplota. V první polovině menstruačního je nižší, v začátku ovulace ještě mírně poklesne, ale hned po uvolnění vajíčka ji hormon progesteron vyžene nad normál. Jde ale jen o desetiny stupňů Celsia (0,2 až 0,4). O ty může teplota vašeho těla narůst skokově, nebo pozvolna. Měřte ji každý den ráno ve stejnou dobu a na stejném místě (pochva, ústa nebo konečník) - tři až pět minut. Hodit se vám bude speciální, velmi přesný ovulační teploměr. S příchodem menstruace teplota opět klesá.

Mění se děložní hlen. Jakmile se přiblíží ovulace (cca 6 dní před ní), hlenu přibývá a řídne, vodnatí. Podobá se syrovému vaječnému bílku. Je velmi kluzký a lze jej mezi prsty natáhnout až na délku několika centimetrů. Naprosto ideální konzistenci tvořící příhodné prostředí pro putování spermií pak má tři dny před ovulací a dva dny po ní. V této době máte nejvyšší šanci otěhotnět.

Měkne děložní čípek. Ten je běžně tvrdý a nízko položený, takže ho bez problému nahmatáte. S přicházející ovulací ale měkne a posouvá se nahoru, takže jeho nahmatání dá více práce.

Zdroj informací: Wikipedia, Prague IVF, Repromeda, Your Fertility

Čtěte také: