Dnes se v tisku objevil návrh ministrů Ivana Langera a Karla Schwarzenberga. Pánové usilují o to, aby měla vláda ČR právo v případě ohrožení, například teroristickým útokem, vypnout mobilní sítě. Musím sebekriticky přiznat, že jsem se v první chvíli zděsila. Pak jsem se zamyslela (ano, občas to dělám, i když to bolí)...

Ono to vlastně není zas tak špatný nápad. Je smutným, leč očekávatelným faktem, že mobilů využívají i teroristé. A to nejen k odpalování bomb, ale i ke vzájemné komunikaci. A je také pravdou, že i když v případě katastrofy zoufale toužíme po tom vědět, jestli jsou naši blízcí v pořádku, telefonátem jim obvykle příliš nepomůžeme. Navíc v takové situaci pravděpodobně dojde k přetížení sítě, jak se ukázalo při teroristických útocích v Londýně. Takže vzato kolem a kolem, nějaký ten zákon, umožňující vládě v situaci nouze nejvyšší a samozřejmě za předem daných podmínek vypojit mobilní sítě, by asi nebyl od věci.

Ale pocit je to mrazivý. Už jsem si totiž na mobilní telefon natolik zvykla – obzvláště v situacích, kdy se něco závažného děje – že bych si bez něj připadala slepá a hluchá. Představa, že ve chvíli krize, ke které nejpravděpodobněji dojde v Praze, zůstanu odříznuta od komunikace se svými blízkými, se mi vůbec nelíbí... Ale snad alespoň neodpojí internet :).

Co si o návrhu pánů ministrů myslíte Vy? Jaké ve Vás vzbuzuje pocity? Připadala byste si bez signálu v situaci teroristického útoku ohroženěji, nebo by Vám to bylo jedno? Kdy jste naposledy byla delší dobu bez mobilu?

Reklama