zub

Výplňové materiály se v zubním lékařství používají k náhradě ztracených tvrdých zubních tkání, kdy nejčastější příčinou jejich ztráty je zubní kaz či úrazy zubů. Vzhledem k tomu, že každý zub má specifické vlastnosti a funkci, jsou i na výplně kladeny vysoké nároky a je důležité správně je v ústech použít.

Co je pro naše zuby to nejlepší? Vyplatí se chtít mermomocí zářivý bílý úsměv, protrpět výměnu opravdu všech černých výplní za bílé? Potřebujeme nutně ukládat své bohatství do úst v podobě zlaté stoličky?

Než budete po svém stomatologovi chtít pouze bílé plomby, zjistěte si před tím, jaké mají různé druhy výplní vlastnosti, jaké jsou jejich výhody a nevýhody. Nebraňte se doporučení svého lékaře - neradí vám proto, aby vydělal na vaší bolesti nebo kráse. Každé užití výplně na každém zubu má své opodstatnění. Přední zuby slouží k „odstřihnutí" potravy - k tomu je uzpůsoben jejich tvar - nejsou tolik zatěžovány jako zuby postranní, které potravu rozmělňují. Proto by materiály užité u postraních zubů měly mít větší mechanickou odolnost.

Jaké jsou druhy výplňového materiálu?

Přímé - jsou použity přímo do zubu nebo na zub v plastické formě, kde ztuhnou a po mechanické úpravě je možné je zatížit (amalgam, zlato, kompozitní materiály skloionomerní cementy)

Nepřímé - zhotovují se v zubní laboratoři, kde se náhrada chybějících zubních tkání zhotovuje na modelu, který si laborant připraví podle otisku situace v ústech, hotová náhrada se následně upevní na zub (zlato, kompozitní materiály, keramika)

Estetické - restaurují zub i z hlediska optického - cílem použití je náhrada okem nerozeznatelná od originálu.

Neestetické - nahrazují ztracené tkáně pouze mechanicky, obnovují tvar a funkci, nikoliv optické vlastnosti zubu (amalgam a zlato).

 

Reklama