Podle statistik používá internet třetina obyvatel České republiky. Jen 7 procent však jeho prostřednictvím nakupuje - a pouhá 2 procenta pravidelně. Proč?

Hlavní zápory
Můžete si sice o každém zboží, které přidáváte do elektronického nákupního košíku, zjistit více informací - kolik stojí, kdo ho vyrábí a podobně, ale jak důvěřovat obchodníkovi dokonale ukrytému za neprůhlednou obrazovkou počítače? Dodá nám opravdu zboží, které jsme si vybrali? Bude tak kvalitní jako z běžného obchodu? Tam si ho přece můžu ohmatat, vyzkoušet, poradit se s prodavačem, vyzpovídat ho.
Ve vyspělých zemích platí většina klientů kreditní kartou. U nás se zákazníci obávají zneužití. Softwarové zabezpečení je totiž velmi drahé a čeští virtuální obchodníci na ně jednoduše nemají.

Doprava
Zboží, které získáte elektronicky, bývá sice o něco levnější, prodraží ho však doprava. Řada obchodníků vám dá vybrat mezi poštou a kurýrem. Pokud bydlíte ve městě, v němž “sídlí” i obchod, přesněji jeho sklad, kurýr bude rychlejší. Doprava do sousedního kraje částku, kterou jste ušetřili v pořizovací ceně, snadno smaže.
A tak většina našinců stále dává přednost internetovému nakupování na dobírku. Zboží si přes internet objednáte, vyzvednete ho a zaplatíte na nejbližší poště. Poštovné se pohybuje podle váhy od 30 do 100 korun. Pokud chcete, Česká pošta vám zboží doručí až do bytu (stejně jako konkurenční doručovací služby) - za 10 korun navíc. Když nejste doma, musíte zase na poštu.

Proč ano
Výhodou e-obchodníků je to, že jsou schopni na poptávku svých zákazníku reagovat mnohdy pružněji než majitelé klasických obchodů. Náklady na provoz virtuálního a kamenného obchodu se totiž nedají vůbec srovnat. Za neviditelnou fasádou e-obchodu se v našich poměrech mnohdy skrývají dva mladíci, kteří objednávky došlé e-mailem vyřizují.
Zboží si sice nemůžete “osahat”, ale většinou získáte poměrně podrobné informace rozkliknutím příslušné ikonky.
Cena navíc bývá buď stejná, nebo (a to většinou) o 10 i více procent nižší.

SUMA SUMÁRUM
Pokud si sednete do auta a nakoupíte v hypermarketu, bude stejný nákup o pětinu dražší. A ještě přičtěte benzin.


Několik rad od Ženy-in:
- dávejte přednost obchodům, které jsou součástí renomovaných serverů.
- v případě pochyb se obraťte na Asociaci pro elektronickou komerci (www.apek.cz).
- dělejte velké jednorázové nákupy. Pamatujte, že v elektronickém obchodování platí úměra: - Čím víc zboží najednou nakoupím, tím levněji ho pořídím.
- hlídejte si tisícikorunovou hranici, od které internetová samoobsluha zajistí dovoz zdarma (bohužel pouze pro město a okolí).

   
Reklama