Surrealistický obraz s názvem Spící od české malířky Toyen se v neděli na aukci v Praze prodal za vyvolávací cenu 20 milionů korun. Stal se tak druhým nejdráže prodaným dílem na tuzemské aukci.

První místo patří obrazu Františka Kupky Élévation IV, který se v říjnu 2007 prodal za 22,1 milionu korun. Obraz Spící měl vyvolávací cenu 20 milionů korun, což byla dosud nejvyšší cena, za kterou se nějaké dílo na české aukci prodávalo.

Dílo je také nejdražším dílem Toyen prodaným na aukci v ČR. Dosud tento status měl obraz Buditelka něhy, který se loni prodal za 5,5 milionu korun.

Obraz Spící je z roku 1938, vystavován byl v českých zemích už před válkou a poté v 90. letech a na monografické výstavě malířky v roce 2000 v Galerii hlavního města Prahy. V roce 1938 byl prodán a od té doby byl v majetku jedné rodiny.

„Jde o vrcholné dílo evropského surrealismu 20. století. Jde o práci, jejíž postavení je neoddiskutovatelné a časem prověřené, která může být součástí jakékoli sbírky světového umění 20. století,“ řekl o díle historik umění Karel Srp z Galerie hlavního města Prahy, který malířčinu zmíněnou výstavu připravil a také publikoval její monografii.

Žebříčkem nejdražších obrazů by mohla zamíchat už středeční aukce, ve které bude Společnost 1. Art Consulting Brno–Praha nabízet obraz od Františka Kupky En Dégradés (Verticales). Jeho vyvolávací cena je totiž 20,5 milionu korun.

Současný trh s uměním žádnou finanční krizi nepociťuje. Kvalitní díla prověřených autorů, která prošla výstavami, se prodávají za astronomické sumy.

Reklama