col.jpgFoto: Shutterstock

Jak probíhá hydrocolon terapie? 
Tento druh léčebné terapie může provádět jen školený personál, nejlépe s odpovídajícím lékařských vzděláním. Pacient při proceduře leží na lůžku a do konečníku je mu zavedena hadice s teplou vodou. Tlusté střevo je napuštěno a posléze je voda z těchto partií přístrojem i odvedena. Hydrocolon terapie slibuje nejen dokonalou očistu, ale především odstranění plísní a usazenin ve střevech, které brání správné funkci střev a adekvátnímu vstřebávání živin. Některé zdroje uvádějí, že průměrný člověk může mít ve střevech až 2 kilogramy usazenin. U extrémních případů se může jednat až o 10kilogramové nánosy

V záhybech tlustého střeva se dlouhodobě usazují a zapouzdřují zbytky potravy, a stávají se tak živnou půdou pro hnilobné a kvasné procesy. Kvasinky, plísně a bakterie se na těchto zbytcích rychle množí a narušují přirozenou rovnováhu střevního prostředí. Ve zvýšené míře také produkují toxiny neboli jedy, které procházejí sliznicemi a vstřebávají se do krevního a lymfatického řečiště. Zásadním způsobem pak ohrožují zdraví organismu a imunitní systém, a stávají se proto příčinou řady zdravotních problémů a onemocnění. 

S čím může procedura pomoci? 

  • Odstraňuje zbytky natrávené potravy ve střevech i zbytky nežádoucích látek (konzervanty, stabilizátory přijímané ve stravě), které narušují jejich správné fungování
  • Obnovuje schopnost střev vstřebávat vodu, minerály a vitamíny
  • Snižuje množství nežádoucích bakterií
  • Snižuje výskyt ložiskového zatížení střevní sliznice, které je příčinou zánětů a zhoubných nádorů
  • Pomáhá odstraňovat chronickou zácpu, průjmy či nadýmání
  • Zlepšuje funkce imunitního systému
  • Podporuje správnou funkci trávicího ústrojí a tím pomáhá efektivněji při snižování nadváhy
  • Pomáhá při chronické únavě
  • Pomáhá při opakujících se gynekologických zánětech
  • Může podpořit léčbu akné či ekzémů

Kolik terapií je třeba podstoupit? 
Pro preventivní léčbu v rámci střevní hygieny je doporučováno 3-5 výplachů během jednoho měsíce. U předpokládané střevní patologie jako např. zácpa, průjem, při poruše střevní flóry či plísňovém onemocnění střeva je doporučováno až 5 a více výplachů (dle individuálního stavu).
Při těžkých patologických stavech dle doporučení lékaře.

Na co si dát pozor? 
Především se před provedením hydrocolon terapie poraďte se svým lékařem. Velký důraz dejte také na zařízení, ve kterém proceduru podstoupíte. Volte vždy zdravotnický a vyškolený personál. 

Názory odborníků se různí 
Zatímco například RNDr. Magda Šoustalová v rozhovoru pro pořad České televize Sama doma uvadí, že hydrocolon terapie může být účinným prostředkem ve správné péči o tlusté střevo, ostatní odborníci jsou ve svých výrocích opatrnější. 

„Nejen podle východní medicíny jako je ruská nebo ajurvédská, ale i podle posledních poznatků západních vědců může opakovaná colonhydroterapie s pumpování litrů obyčejné vody z kohoutku poškodit sliznici tlustého střeva. Série několika procedur nabourává střevní mikroflóru a podporuje růst kvasinek. Paradoxně tak tzv. očista zhorší např. zácpu. Jednorázově colonhydroterapii používám, ale jen po razantnější očistě jater k vyloučení jaterních a žlučníkových kamenů. Pro opakovanou aplikaci v našem centru přírodní medicíny používáme klystýry olejové s nahřátým bylinným olejem nebo s bylinnými odvary, které tlusté střevo proplachují a zároveň vyživují. Takové malé výplachy s max. množstvím 500 ml tekutiny léčí nejen zácpu, ale také další nemoci spojené s tlustým střevem, a odstraňují též toxiny uvolňované při detoxikaci,“ uvádí MUDr. David Frej, odborník na přírodní medicínu na svých internetových stránkách.  

MUDr. Aneta Růžičková: „Tuto metodu shledávám extrémně neúčinnou. Nejhorší je, pokud chce někdo využít výplach střev k hubnutí. Ke štěpení potravy dochází v trávicím traktu daleko dříve než v tlustém střevě. To primárně slouží k formování a vylučování stolice. Tuky a sacharidy jsou při průchodu trávením dávno rozštěpeny. Dotyčný tedy přijde jen o váhu obsahu střev. Naopak si myslím, že tato metoda může i škodit.”

Zdroje: Odborný konzultant: MUDr.. Aneta Růžičková, Vitalia - hydrocolon terapieHydro colon BrnoWeb: Rehabilitace, RNDr. Magda Šoustalová - rozhovor, MUDr.. FrejStřeva - náš druhý mozekPřírodní medicína