Zrovna předevčírem jsem platila v obchodě nákup. Prodavačce jsem podávala peníze a ona mi po chvíli s rozpaky řekla, že bohužel nemá padesát haléřů nazpátek.

Ani mě nenapadlo o tom dlouze přemýšlet a automaticky jsem je odmítla. Při pohledu do peněženky jsem totiž zjistila, že jestli mám něčeho nazbyt, tak jsou to právě padesátihaléřové mince.

 

Není to zase tak dávno, co se v České republice rušily dvacetníky a desetníky. Kolik diskusí se kolem toho v roce 2003 vedlo. Měli jsme skoro pocit, jako by nám někdo bral znak naší země.

Vše se přece musí zdražit - pomyslel si leckterý. Obchodníci sice přecenili své zboží a začali v konečných cenách zaokrouhlovat, ale rapidní zdražení to s sebou nepřineslo.

České národní bance toto zrušení přineslo velkou úlevu. Výroba těchto mincí byla dražší než jejich nominální hodnota. A ČNB tak zrušením desetníků a dvacetníků ušetřila.

 

Ještě dnes doma občas najdu dvacetník či desetník, ale už si jej nechám spíše z nostalgie. Vzpomenu si na jejich házení do kašen v různých městech země či jejich případné šetření, když mi bylo kolem šesti let.

 

Zmizely desetníky a dvacetníky. Jsou na řadě i padesátníky? Pro člověka možná trochu dilema. Přece jenom už to není tak malý peníz, ale v peněžence přece jen možná trochu překáží. Ve chvíli, kdy platíme v restauraci a většinou i v obchodech, často se stane, že cenu raději zaokrouhlíme.

 

Zatím se o ukončení padesátníků v ČNB nevedou žádné diskuse. Je pravděpodobné, že se zruší až při příchodu eura. Ale mě by zajímalo, jak jste na tom s padesátníky vy?

 

Oželela byste je?

Překážejí vám v peněžence?

Necháte si vždy vše v obchodě vyplatit do haléře?  

Reklama