ženšen

O ženšenu se říká, že je bylinou nesmrtelnosti. Věděli jste ale, že to neplatí jen o tom pravém? Minimálně sta let byste se měli dožít i v případě, že budete užívat ženšen pětilistý, který můžete pěstovat jako líbivou pokojovou rostlinu.

Skutečným botanickým názvem této popínavé rostliny je gynostema pětilistá nebo také jiaogulan. Pochází z jižní Číny, ale daří se jí i na dalších místech jižní Asie. Známá je i jako pětilistý ženšen, ačkoli s touto rostlinou není ani v nejmenším příbuzná. V čem si ale podobné jsou, to jsou léčivé účinky. Gynostema totiž obsahuje gypenosidy, které jsou velmi podobné ginsenosidům obsaženým v pravém ženšenu. Jenže na rozdíl od něj není tak drahá a je snadno pěstitelná. A to tak snadno, že bude růst i u vás doma, popřípadě na zahrádce.

Jak rostlinu pěstovat?

ženšen

Vypěstovat si ji můžete ze semen, ale mnohem jednodušší je koupit si malou sazeničku. Bude vás stát do stokoruny. Až ji doma přesadíte do hlinitopísčité půdy, můžete se rozhodnout, jaký tvar této liáně vetknete – necháte ji pnout po opoře, nebo máte raději převislé rostliny? Zvládne obojí. Stačí, když ji při pokojové teplotě postavíte na slunné či polostinné místo. Světlo a stále vlhkou půdu bude ale potřebovat i přes zimu, kdy prochází vegetačním klidem. V té době její výhony odumřou, ale kořeny zůstanou zdravé. Po přezimování, v závislosti na teplotách, vyženou nové šlahouny. Rostlina zvládne i teploty pod bodem mrazu, ale většinou ne pod -10°C. Proto je ideální, když ji budete jen letnit. V takovém případě mohou šlahouny dorůst až do dvou metrů.

V čem pomáhá?

Pětilistý ženšen je antioxidant, adaptogen, antistresor a rovněž i harmonizátor celého organizmu. Dokáže posílit imunitu i nervový systém a při pravidelném užívání vlije do žil novou životní energii. Zároveň reguluje krevní tlak (dokáže ho snižovat i zvyšovat), cholesterol i cukr. Zlepšuje trávení, funkci jater a ledvin, mírní nespavost. Někteří bylinkáři dokonce tvrdí, že je prevencí proti mrtvici a infarktu, ale i proti infekční žloutence či rakovině.

ženšen

Jak ho užívat?

Máte na výběr. Můžete si denně utrhnout několik lístků (cca 3 až 4) a prostě je sežvýkat. Výborné jsou ale i v salátu, nebo zalité horkou (ne vroucí) vodou jako nasládlý čaj.

Čtěte také: