Kerblík patří k méně známým rostlinám, které z našeho jídelníčku téměř vymizely, a to i přesto, že dříve byl velmi oblíbenou bylinou v kuchyni našich prababiček. Kerblík patří do jedné rodiny s petrželí a dalšími miříkovitými bylinkami. A může patřit i do vaší rodiny.

Původ

Kerblík

Za pravlast kerblíku se považuje Rusko, zejména oblast Kavkazu a vůbec celá jihovýchodní Evropa. Na sever Evropy si ho sebou prý přivezli římští vojáci. Nejspíš proto, že jeho pěstování je snadné a kerblík rychle vyroste.

Pěstování

Abyste měli stále čerstvý kerblík, vysévejte jej postupně. První výsev můžete provést již brzy na jaře, v polovině března, poslední přibližně koncem července. Kerblík se dá vysévat přímo na záhon, nebo i do misek na parapetu. Na záhonu je vysévejte nejlépe do řádků, na jaře do hloubky 2 cm, v létě do 3 cm. Ani přezimování této bylince nevadí, neboť roste rychle a sklízí se už po 6 týdnech.

Využití v kuchyni

Kerblíku je několik druhů. U nás se nejvíce pěstuje a využívá druh třebule. V kuchyni není kerblíku nikdy dost. Jeho chuť je trochu ostřejší, ale v jeho vůni můžete procítit vůni anýzu, kmínu nebo petržele. Používá se jako koření do salátů, nasekaný jej můžete přidávat do nejrůznějších pomazánek, na brambory, dá se připravovat i jako špenát či zelí. Pokud dáváte sekaný kerblík na teplá jídla, tedy do polévek nebo na pečeně, přidávejte jej až na poslední chvíli. Teplem se jeho dobré vlastnosti ničí.

Ve staročeské kuchyni byl kerblík dokonce i přísadou v kynutých tvarohových koláčích. Věhlasná kuchařka Magdalena Dobromila Rettigová ve své kuchařce však dávala přednost studené kerblíkové omáčce, která byla přílohou například k vařenému hovězímu masu.

Kerblíková omáčka

IngredienceKerblík

  • 4 žloutky
  • půl litru smetany
  • sůl
  • citrónová šťáva
  • 80 g másla
  • hrst sekaného kerblíku

Postup práce
Žloutky rozmícháme s několika lžícemi smetany, přidáme podle potřeby lžíci hladké mouky. Do vodní lázně postavíme misku se zbývající smetanou a za stálého míchání přiléváme žloutkovou směs. Jakmile omáčka zhoustne, odstavíme, po kouskách zamícháme máslo a ochutíme solí a citrónovou šťávou. Těsně před podáváním vmícháme kerblík.
Kerblíková omáčka je vhodná teplá nebo i studená k rybám, hovězímu masu nebo k vařené zelenině.

Léčivá bylina

kerblík

Pro vysoký obsah vitaminu C se kerblík používá také jako léčivá rostlina, zejména při dietě a žaludečních problémech. Čaj z listů kerblíku podporuje trávení. A pokud v takovém čaji namočíte vatové tampony a přiložíte si je na oči, uleví vám to od bolesti a únavy. Kerblík je účinný i při vysokém krevním tlaku. Obsahuje také hořčík, železo a karoteny.

Kerblík v magii

Naši předkové kerblíku velmi holdovali, protože patřil na jaře mezi první zdroje vitaminu C. Byla to také oblíbená postní bylinka, která se tradičně konzumovala na zelený čtvrtek. Svobodným dívkám, které si pěstovaly kerblík na své vlastní zahrádce, se prý hned po svatbě zaručeně narodí jako první syn. Ty, které ho konzumovaly z jiné zahrádky, budou mít jako první holčičku.
Že by měl na pohlaví dítěte vliv právě kerblík? Každopádně pověra je to pěkná. :)

Použitý zdroj: www.ceskebylinky.cz a Lesley Bremnessová, Bylinář - zdraví, krása a radost, Fortuna Print, 1990

Přečtěte si také:

Reklama