Určitě je znáte: hvozdík, náprstník, slézová růže, fiala. To je nepatrný výčet dvouletek, které bývaly klasikou našich zahrádek, ale dnes z nich pomalu mizí. Zkuste navázat na tradici a některé si vypěstovat.

První rok je vysejete a druhý rok kvetou. Proto se jim říká dvouletky. To je možná důvod, proč je přestáváme pěstovat. Chceme všechno hned a na čekání nemáme čas. Jejich pěstování zase není tak náročné, jak se zdá. Mnohé z nich se na svém stanovišti rády vysemeňují, takže zdobí zahrádku i několik let.

Pojďme si připomenout pětici nejznámějších

květy

Maceška: Jedna z mála dvouletek, která se dá koupit rozkvetlá, takže ji nemusíte vysévat. Vděčná, nenáročná a otužilá kytička, která se stává čím dál oblíbenější.

květy

Pomněnka. Známe ji z vlhkých lesů a luk, ale můžeme ji pěstovat i na zahrádce. Hodí se na obruby záhonů a vyniká ve společnosti jarních cibulovin. Stejně jako v přírodě miluje vlhčí a humózní půdy.

květy

Sedmikráska je krásnější a ušlechtilejší „sestra“ něžné kytičky, kterou známe z trávníků a luk. Její květy jsou mnohem větší, bohatší a barevnější. Využívá se spíš jako hrnková květina, ale můžete ji pěstovat i na záhonku, kde jí to moc sluší mezi jarními cibulovinami.

květy

Hvozdík. Po hřebíčku vonící babiččiny karafiátky vynikají bohatou škálou barev, nenáročností a vytrvalostí. Hodí se na záhon, ale i k řezu, protože vydrží hodně dlouho ve váze.

květy

Slézová růže-topolovka je další dvouletkou, která pomalu mizí z našich zahrádek. Přitom patří k nejkrásnějším solitérním květinám, které se nadají přehlédnout.

Jak dvouletky pěstovat?

Dvouletky se pěstují převážně ze semínek. V červnu je nejvhodnější doba na jejich výsev. Můžete je vysévat do truhlíku, pařeniště, ale i na záhon. Semínka nesmí být moc hluboko. Stačí, když jimi „pocukrujete“ povrch zeminy, přesejete malou vrstvičku substrátu a lehce přitlačíte. Poté jen jemně rosíte, abyste semínka nevyplavili.

Po vyklíčení je lehce zastiňte, aby je nespálilo slunce a udržujte substrát vlhký. Malé sazeničky vyjednoťte a nechte růst. Na určené stanoviště je přesaďte nejdříve v září. Do té doby rostlinky zesílí a vy budete mít dost času promyslet si, kam je v zahradě umístit.

Aby vám krásně kvetly a byly chloubou vaší zahrádky nebo truhlíků, je dobré vědět, že většina dvouletek miluje slunce a humózní půdu.

Půjdete do toho?

Čtěte také:

Reklama