Je jedinou orchidejí, ze které získáte koření, a to hned třetí nejdražší na světě. Pověst praví, že první rostlina vyrostla z krve zavražděných milenců, jejichž lásce nebylo přáno. Řeč je o vanilce. Věděli jste, že ji můžete pěstovat i doma?

vanilkaVanilku znali a používali jako první Aztékové. Až mnohem později, v 16. století, naplnila chuťové pohárky Evropanů. Okouzlila je, ale pěstovat ji mimo Mexiko bylo nemožné. Ne že by jinde nerostla, pokud jí byly poskytnuty ideální podmínky. Problém byl někde jinde – neplodila. Když už vykvetla, nenašel se žádný hmyz, který by byl schopen květy opylovat. To zvládly jen včely rodu Melipona a některé druhy kolibříků. Až v 19. století na to pěstitelé vyzráli, když vymysleli, jak rostlinu opylovat uměle. V té době vznikly plantáže i v jiných tropických částech světa. Například na Madagaskaru, který dnes dodává na trh polovinu světové produkce.

Kde se jí bude dařit?

Vanilka je sice popínavka, ale v bytových podmínkách ji můžete pěstovat klidně i jako převislou rostlinu. I když ve své domovině dorůstá několika desítek metrů, a to někdy i rychlostí jeden metr za měsíc, vy takový fofr nečekejte. Čím lepší podmínky jí ale přichystáte, tím většími přírůstky vás odmění.

Rostlina má ráda teploty nad 20 °C a vzdušnou vlhkost. Tu se snaží zachytit i vzdušnými kořeny vyrůstajícím zpod lístků. Proto ji pravidelně roste. Vyžaduje také pravidelnou zálivku, v létě hojnější. Ale pozor, stejně jako ostatní orchideje nesmí stát dlouho ve vodě. Ocení také, když ji budete hnojit speciálním hnojivem pro orchideje, a to alespoň jednou za 3 týdny. V přírodě jí všechny potřebné látky obstarává kůra stromu, po které se pne. Ne že by cizopasila, živí se jen zde zachycenými organickými zbytky. Nesvědčí jí přímé sluníčko, má raději polostín. Ocení například okno směrem na východ.

vanilka

Kdy pokvete?

Vanilka začíná kvést nejdříve po třech letech. Pokud se o ni budete starat a dopřejete jí co možná nejlepší podmínky, mohli byste se dočkat i vy. Pokud ale zahlédnete poupata, mějte rostlinu stále na očích. Žlutozelené květy se totiž ukážou na pouhých 24 hodin, někdy i měně. A to je právě váš čas! Jelikož u nás není hmyz, který by je mohl opylovat, musíte se o to pokusit vy. Dlouhou jehlu vsunete do květu, čímž odsunete přepážku oddělující tyčinku s pylem od blizny. Druhou rukou pak květ stisknete, aby se tyčinka na bliznu přitiskla. Tento jednoduchý způsob, který se na plantážích používá dodnes, objevil v roce 1841 na ostrově Réunion dvanáctiletý otrok Edmond Albins.

Jak získat vanilku?

vanilkaPo úspěšném opylení se z květu utvoří až 30 cm dlouhá tobolka podobná lusku, kterou vyplňuje kašovitá hmota. Než dozraje, trvá to zhruba devět měsíců. Vy ale tak dlouho nečekejte, aby nepraskla. Skliďte ji o tři až čtyři měsíce dříve, ve chvíli, kdy začne na špičce žloutnout. Taková tobolka by vám ale k ničemu nebyla. Své ceněné vlastnosti totiž získává až po fermentaci a sušení, kdy se uvolní vanilin. V té době také ztratí tři čtvrtiny původní hmotnosti. Proto jsou vanilkové lusky tak drahé.

Jak na zpracování vanilky v domácím prostředí? Sklizené tobolky přelijte horkou vodou, nechte je vyschnout a poté je zavřete na 4 týdny do neprodyšné nádoby.

vanilka

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také: