Odlakovač na nehty? Citron do čaje? Zubní pasta do úst? Nejen k těmto účelům jsou určeny tyto produkty. Jsou i vynikajícími pomocníky ve vaší domácnosti! Že nevíte proč? Během nastávajících volných dnů se o tom můžete sami přesvědčit.

Jarní gruntování už má sice většina z nás dávno za sebou. Ale vzhledem k tomu, že nám květen vyšetřil dva volné dny navíc (1. a 8.) a počasí nic moc neslibuje, můžeme ještě část času „nad rámec“ obětovat péči o domácnost.

Znáte to. Raději si odbudete větší, nezbytně nutné domácí práce, ale drobnosti – úklid šuplíčků, pulírování vypínačů, seškrabování vodního kamene z dlaždiček – pořád odkládáte.
A přitom kdekdo z vás zná zaručené způsoby, jak si takovou „piplačku“ usnadnit.


Chytré vychytávky aneb jak také na špínu

 Rady a tipy
 1)
 Přestože vaše sklenice, různé džbánečky ze skla a skleněné misky jsou čistě umyté, schází jim jiskra a jsou jakoby zakalené. Potom pomůže jednoduchý trik: Skleněné nádobky ponořte na chvíli do vlažné vody, do které jste nakapali trochu čpavku (amoniak – NH3). Sklo pak omyjte a vyleštěte.

 2) Kohoutky v koupelně, chromované části myčky a sporák časem zmatní. Nakapejte trochu odlakovače na mycí houbičku, naneste a – světe div se! Budete žasnout, jak se ošetřené části zase budou blýskat. Houbičku pak dobře propláchněte.

 3) Někdy vás skoro porazí zápach linoucí se z mrazáku či lednice. Proto až je budete rozmrazovat, naplňte je zmačkanými novinami a dvířka nechte přes noc otevřená. Nakonec mrazák nebo lednici vymyjte octovou vodou, která také spolehlivě odstraňuje zápach.

 4) Používáte v kuchyni místo nepříliš hygienických dřevěných prkének pod zpracovávané suroviny plastová prkénka? Ty se však časem od potravin zašpiní a zabarví a nepůsobí hezky. Pomůže však půlka citronu, kterou prkénko důkladně očistíme.

 5) Na údržbu prkénka či na pracovní desku, které načichnou nepříjemnými pachy, existuje i jiný „grif“. Není příjemné, když krájíte sladkou roládu či ovoce na kompot na destičce načichlé cibulí nebo páchnoucí rybinou. Ale i čpavý zápach se dá odstranit. Stačí prkénko či desku potřít zubní pastou, nechat chvíli působit, a pak důkladně omýt.

 6) Rozlili jste kávu nebo vám upadl smažený řízek na koberec? Pomůže běžný saponát na nádobí, nebo stačí posypat skvrnu silnou vrstvou solamylu či dětského zásypu. Nechte nějakou dobu působit a pak vlas koberce vykartáčujte.

 7) Okna už jsou umytá, ještě stačí pověsit záclony. Ale že jsou nějak zažloutlé či zašedlé, jakoby zaprané? Snadná pomoc. Do přihrádky na prací prášek v automatce přisypte také obyčejný prášek do pečiva. Záclony pak opět získají zářivě čistý vzhled a budou jako nové.

 8) Má váš klavír nebo synova harmonika zašlé, zašedlé klávesy? Pokud jsou vyrobené ze slonoviny, pomůže s jejich bělením obyčejná zubní pasta. Naneste ji na vlhký hadřík a klávesy zlehka otřete. Nakonec klávesnici ošetřete hadříkem namočeným v mléce a vyleštěte. Umělohmotné klávesy pravidelně zbavujte prachu a občas je přetřete jelenicí navlhčenou v teplé octové vodě.

 9) Zrovna jste vydrbali podlahu v koupelně a předsíni a už se zase po ní prohánějí odpudivé „rybičky“. Rybénky se totiž vyskytují hojně ve světlíku, v temných koutech či ve škvírách v podlaze, a vůbec není snadné se jich zbavit. Pak ale postačí zastrkat na postižená místa s jejich výskytem pár tyčinek voňavé vanilky. Rybénky totiž její aroma nesnášejí a raději se odstěhují k sousedům.

10) Chcete v bytě cítit příjemnou vůni, ale aroma lampy či různé elektrické osvěžovače vzduchu jsou na váš vkus „příliš silnou kávou“? Stačí studené, ještě nerozsvícené žárovky navlhčit několika kapkami vašeho oblíbeného parfému či voňavého oleje. Také můžete na sáček vysavače nakapat mátový či jiný specifický olejíček. Při vysávání prachu a nečistot pak ještě navíc pokoj příjemně provoníte.

Máte taky i vy nějaký úžasný trik, jak si usnadnit některé nepříjemné domácí práce? Poraďte čtenářkám Ženy-in, jak si zjednodušit a zpříjemnit běžné pracovní povinnosti v domácnosti.

Reklama