Vyprat správně prádlo tak, abychom byly maximálně spokojené není úplně jednoduchá záležitost. I když se to nezdá, praní v sobě ukrývá mnohá rozhodnutí, která mohou ovlivnit jak jeho průběh, tak samozřejmě samotný výsledek. Jak si správně rozdělit prádlo před praním? Při jaké teplotě prát, aby se mi prádlo při praní nesrazilo?  Podle čeho volit prací prostředek? Jaké jsou druhy pracích prostředků?  Rady v čem prát, jak správně třídit prádlo a jak se zbavit skvrn na oblečení.

Před nákupem pracího prostředku je nutné vědět, čeho chceme dosáhnout. Jaký typ prádla potřebujeme vyprat a do jaké míry je prádlo špinavé. V základním rozdělení prádlo dělíme na bílé, barevné a na speciální materiály. Pro běžné prádlo vyrobené z často používaných materiálů, jako je bavlna, nebo směsové tkaniny z kombinace bavlny a syntetiky, jsou určeny  univerzální prací prostředky. Veškeré univerzální prací prostředky obsahují kromě základních složek, jako jsou např. tenzidy (odstraňují hlavně mastné skvrny), změkčovače vody a alkalické přísady i nadstandardní složky např. enzymy (odstraňují zejména zbytky jídel).

Univerzální prací prostředek však neznamená, že je vhodný pro bílé i pro barevné prádlo. Podívejme se na typy pracích prostředků.

 Pro bílé a stálobarevné prádlo jsou určeny tzv. univerzální prací prostředky pro bílé a stálobarevné prádlo, jako např. Persil Green Power, Palmex Blue, Rex Automat, v jejichž složení mezi základními přísadami naleznete navíc např. optické zjasňovače – rozzáří prádlo, nebo bělicí látky – percarborát,  které se postarají o jeho dokonalou bělost.
 Pro barevné prádlo jsou nejvhodnější tzv. univerzální prací prostředky s označením „Color“ např. Persil Color Power, Palmex Color a Rex Color. Ty neobsahují bělicí látky, ale naopak mají dodatečnou základní přísadu, která zajišťuje ochranu barvy. Stejně jako u variant pro bílé prádlo, i v Color variantě naleznete regulátory pěnivosti a samozřejmě parfémy.
 Pro speciální materiály jako je například vlna a další jemné materiály, bychom měli použít speciální prací prostředek určený k  jemné péči o tento určitý druh tkaniny. Běžný prací prostředek je vysoce zásaditý a například vlna by se po jeho použití srazila. Speciální prací prostředky se vyznačují velkou pěnivostí zaručující velmi jemnou péči o každé vlákno. To je pěnou dokonale obaleno a nedochází tak k jeho mechanickému odírání během praní. Vhodný prostředek pro praní jemného prádla je speciální prací prostředek Perwoll. Variant je hned několik, např. k péči o vlnu a hedvábí (Perwoll Balsam Magic Fresh), barevné prádlo (Perwoll Color Magic), černé prádlo (Perwoll Black Magic).

Kompaktní prací prášky
Od letošního dubna probíhá změna v koncentraci a objemu pracích prášků. Přechod od tradičních pracích prášků k práškům kompaktním, které mají o třetinu menší objem, proběhl v zemích západní Evropy již v průběhu posledních let, kde se již tradiční „objemné“ prášky nevyskytují. Kompaktní prací prášky vyperou stejné množství prádla při prací dávce o třetinu menší, než jak jsme byli doposud zvyklí. To znamená, že místo 150 g (215 ml) můžeme od dubna tohoto roku dávkovat jen 100 g (156 ml) pracího prášku s jistotou stejného výsledku praní. Nové kompaktní prací prášky Persil, Palmex a Rex zároveň vylepšily receptury a zvýšily tak sílu bělicí síly, intenzitu vůně a ochranu proti zešednutí. Všechny nové kompaktní prací prášky budou označeny jasně viditelným logem „Eurocompact“. To bude jednoduše a srozumitelně vyjadřovat kompaktní povahu pracího prášku a zároveň bude uživatele upozorňovat na odlišnosti v dávkování.

Gely versus prací prášky
Univerzální prací prostředky se liší podle konzistence na gelové a práškové.
Zatímco „klasická“ prášková varianta je vhodná pro praní v pračce, „moderní“ gelové varianty jsou určené zejména pro praní v pračce, ale díky své dobré rozpustnosti i při nižších teplotách jsou vhodné i pro ruční praní a k odstranění lokálních skvrn.

Další rozdíl je ve způsobu dávkování.
Prášek dávkujeme klasicky do dávkovače pračky, gel vložíme v dávkovací nádobce přímo do jejího bubnu. V případě nutnosti odstranění nepříjemných skvrn pak můžeme gel ještě aplikovat přímo na skvrny, vyčkat několik minut a poté vyprat běžným způsobem.

Poslední ne méně podstatný rozdíl mezi gely a pracími prášky je ve velikosti  jejich balení. Prací prášky jsou nyní nově k dostání ve velikosti 400 g, 2 kg, 4 kg a rodinné 6 kg balení. Gely představují koncentrovaný prací prostředek. Nabízeny jsou ve standardních velikostech balení 1,5 l (= 2 kg kompaktního pracího prášku), 3 l ( = 4 kg kompaktního pracího prášku) a 4,5 l (= 6 kg kompaktního pracího prášku). Koncentrované gely není potřeba před použitím ředit.

Praní a dávkování
Nákup pracího prostředku máme za sebou a přichází otázka samotného praní. Co se týká plnění pračky, tu vždy plníme tak, aby mezi volně vloženým suchým prádlem a bubnem byla mezera na šířku dlaně. Informace o správném dávkování pracího prostředku jsou uvedeny na obalech jednotlivých pracích prostředků. I v případě dávkování existují dvě základní pravidla:
 Práškové univerzální prací prostředky se standardně dávkují do dávkovače pračky. Dávkujte 100 g = 156 ml kompaktního pracího prášku.
Při problémech, např. když po vyprání zůstávají v dávkovači zbytky prášku, což může být způsobeno nízkým tlakem vody, zanesením trysek, špatnou konstrukcí dávkovací nádobky. Gelové univerzální prací prostředky se dávkují v odměrce přímo do bubnu pračky. Při dávkování do násypky může gel stéci po vnějším povrchu pračky, proto je dávkování do bubnu pračky ideálním řešením, navíc zajišťuje i přímý kontakt s prádlem.

Teploty praní
Vývoj v oblasti výroby značkových pracích prostředků a také značkových praček je velmi rychlý. Díky jejich vysokému účinku i kvalitě se teploty praní postupem času snížily a také předpírka se používá již velmi málo. Ideální teploty praní se tedy pohybují v rozmezí od 40°C do 60°C, přičemž je vždy nutné brát ohled na doporučení od výrobce textilie, které je u značkového zboží uvedeno na jeho visačce.  Doporučujeme praní v teplotě do 60°C, protože se spotřebuje méně elektrické energie a prádlo se vysokou teplotou nepoškodí.

Ruční praní
Jste na cestách a nemáte k dispozici pračku? Nebo potřebujete vyprat nějaké prádlo, které výrobci nedoporučují prát v pračce? Pak přichází na řadu ruční praní.
K ručnímu praní nepoužíváme tak vysoké teploty jako při praní v pračce, ale maximálně do 40°C. Z toho důvodu je nutné brát ohled na dokonalou rozpustnost pracího prostředku, který pro ruční praní zvolíme. S ohledem na rozpustnost bychom měli použít gelový přípravek.
Pro dosažení kvalitního výsledku nejprve rozpustíme prací prostředek ve vodě. Jakmile je rozpuštěn, vložíme do prací lázně prádlo, které propereme, jemně vyždímáme a následně minimálně dvakrát vymácháme v čisté vodě, přičemž do posledního máchání přidáme aviváž.

Reklama