Zase nacházím umyvadlo plné vlasů. Probírám svůj kartáč s chomáčky těch, které se na mé hlavě už prostě neudržely.

„Kam jdete tak rychle?“ ptám se. „Ještě počkejte!“

„Na co, proboha?“ odpovídají, sotva se ohlédnou.

Nelíbí se jim můj šampon? Nebaví je moje rádiovka? Nechce se jim žít? Ale proč?

 

Protože vlasy nežijí věčně. Délka života jednoho vlasu je pouze 3-5 let. Jejich hromadné opouštění hlavy je normální, pokud nepřekročí hranici 50-100 vlasů za den. V každý daný moment je 80 procent vlasů na hlavě v růstové fázi, jedno procento ve fázi přechodné a devatenáct procent se nachází ve fázi konečné. K řídnutí a vypadávání vlasů dochází až v situaci, kdy se poměry těchto fází změní.

Takže máte-li podezření, že vlasů odchází víc, navrhuji si udělat volný večer a…

 

…spočítat je!

 

Dobře, tak ne. Člověk snad většinou pozná, jestli mu vlasy řídnou, nebo ne. Být plešatý není pěkná představa a koneckonců ani nikdy nebyla. Být plešatý v celé historii většinou nevěstilo nic dobrého. Každý to tehdy léčil po svém. Ve spárech šarlatána jste mohli ještě o zbytek vlasů přijít.

A co tedy s plešatostí? Zejména trpíte-li dědičnou, která je nejčastější příčinou vypadávání vlasů? Záleží, jakou léčbu pro své vlasy zvolíte z malého testu:

 

a)       směs ze spálených myší domácích, koňských zubů, medvědího sádla a morku z jelena. Vlasy vzniklou hmotou potírat. Domácí myši jsou vhodnější než divoké.

 

b)       zkombinované listy myrty, borovicové kůry, bílého vína, šťovíku, myrhy, jalovcových bobulí, pelyňku, kořenů kapradiny, rozdrcených mandlí a pšeničných otrub

 

c)       postižené místo potírat hrubou tkaninou napuštěnou krtčím tukem

 

d)       lokálně aplikovat na oblast pokožky hlavy Regaine 2% nebo 5%.

 

Kdo si vybral možnost d), je na dobré cestě, jak si zachránit zbytek vlasů. Androgenní alopecie, známá jako plešatost u mužů a řídnutí vlasů u žen, je způsobena postupným zmenšováním vlasového váčku. K tomu dochází v důsledku působení mužského pohlavního hormonu testosteronu. Aktivní růstová fáze vlasu se pak stále zkracuje a přechodná a konečná fáze se naopak prodlužují. Nakonec se růst úplně zastaví a vlas vypadne. Vlasy mají stále kratší dobu pro svůj růst a jsou stále tenčí a kratší… a výsledek známe.

 

Řešením je přípravek Regaine obsahující léčivou látku minoxidil, která při pravidelném používání oživí oslabené vlasové váčky. Nejen že se tím zastaví vypadávání vlasů, ale nové vlasy vám pak opět začnou růst. Pro bezpečné a šetrné mytí vlasů je vhodné doplnit léčbu šamponem Pregaine, který byl vyvinut k posílení a ošetření nově vyrostlých vlasů.

 

Aby byla léčba úspěšná, je třeba respektovat následující 3 předpoklady:

 

1)  Včasné zahájení terapie

Terapie pomocí Regaine 5% (2%) má dobré vyhlídky na úspěch, začne-li se s ní pokud možno co nejdříve poté, kdy se projeví první náznaky nadměrného vypadávání vlasů.

 

2) Pravidelné používání

Regaine 5% (2%) se nanáší přímo na suchou pokožku hlavy na postižená místa dvakrát denně, nejlépe ráno a večer. Zapomenete-li někdy dávku aplikovat, není nutné ji následující den zvyšovat. Nicméně důsledná a pravidelná aplikace je jedním z nejdůležitějších předpokladů pro dobrý výsledek terapie.

 

3) Dlouhodobá léčba

Po čtyřech a více měsících lze určit, zda a jak vám léčba vyhovuje. Abyste se mohli dlouhodobě těšit z výsledků terapie, doporučuje se aplikovat roztok Regaine 5% (2%) denně. Při úplném přerušení terapie musíte počítat s tím, že vám vlasy po určité době opět začnou vypadávat.