Podíváme-li se do odborných pramenů, pak zjistíme, že naše tělo se zcela přirozeně detoxikuje 24 hodin denně a 365 dnů v roce. Těmi kouzelníky, kteří eliminují toxiny, jsou játra, ledviny, lymfatický systém, trávicí trakt a rovněž plíce či kůže. Pokud vám tedy tyto orgány pracují správně, víc nepotřebujete. V opačném případě nebo při potřebě podpořit přirozenou detoxikaci je nutné hledat řešení s lékařem, ale určitě ne spásu například pouze v pití nějakých šťáv. Právě detoxy jako pití šťávy z řapíkatého celeru, kokosové vody nebo mixu javorového sirupu s citronem a kajenským pepřem jsou hlavně módními záležitostmi a neopírají se o žádné vědecké poznatky.

63f4cd29d06e6blobid0.jpg
Foto: Profimedia

Jděte na to tedy s rozumem. Naše tělo potřebuje pestrou a vyváženou stravu, kdybyste sáhli po zdánlivě rychlém řešení v podobě detoxu s radikálním omezením či úplným odbouráním potravin, přijde po ukončení kúry nepříjemné překvapení v podobě jo-jo efektu a v nejhorším případě i rozhození zdraví včetně přirozených detoxikačních funkcí. Došlo totiž k jedinému, tělo přišlo o živiny a odvodnilo se, což je špatně.

Postupně ke zdraví
Pokud tedy cítíte, že jste své tělo dlouhodobě trápili špatnými návyky, nezdravou a těžkou stravou či značně pasivním způsobem života, pak se potřebujete vydat cestou postupné leč trvalé změny životního stylu. Strava je samozřejmě základ, měla by být vyvážená s obsahem bílkovin, vlákniny, spoustou zeleniny a oproštěná od průmyslově zpracovaných surovin. Důležité je rovněž omezit přísun sacharidů a nezdravých tuků. I když vám nepůjde vše změnit ze dne na den, neklesejte na mysli.

Zvyknout tělo na změnu postupně je mnohem lepší. Slazený jogurt vyměňte za bílý s čerstvým ovocem, světlé pečivo za tmavé, zmenšete porce a ke každému jídlu přidejte porci zeleniny. Určitě toho najdete spoustu, co lze změnit, a to i když máte pocit, že vlastně jíte docela dobře. Tělo se vám v krátkém čase odmění prvními výsledky například v podobě lepšího trávení, kvalitnějších vlasů či méně častých bolestí hlavy.

63f4cd2beb03fblobid0.jpg
Foto: iStock.com

Se změnou stravovacích návyků jde ruku v ruce pitný režim. Nejlepší je samozřejmě pití čisté vody a neslazených čajů. Jestliže jste ale byli zvyklí na limonády a slazené teplé nápoje, opět existuje pozvolné řešení. Omezte slazené nápoje postupně, třeba z 80-90 % je nahraďte vodou ochucenou jen citronem, mátou či pomerančem. K oslazení čaje použijte raději med od včelaře místo cukru. Jakmile budete nějaký čas pít takto lépe, uvidíte, jak se vám zlepší kvalita pleti nebo třeba spánku.

Típněte cigaretu
V případě, že patříte mezi kuřáky, další z očistných kroků je jasný, vzdejte se cigaret. Ano, snadno se to řekne, ale hůř provádí, proto i tady existují možnosti. Můžete například přejít na bezdýmné alternativy, ty sice nejsou bez rizika, protože obsahují nikotin, který je návykový, ale jen málokdo ví, že tím nejhorším na kouření je cigaretový kouř. To on je hlavní příčinou onemocnění z kouření, neboť při hoření tabáku v cigaretách vzniká velké množství oxidu uhelnatého. Bezdýmné alternativy tabák pouze nahřívají, proto například zařízení na nahřívaný tabák IQOS vytváří v průměru o 98 % méně oxidu uhelnatého (CO) a také výrazně nižší množství jiných škodlivých látek ve srovnání s cigaretami. Například nové zařízení na nahřívaný tabák IQOS ILUMA využívá revoluční technologii indukčního ohřevu tabáku bez nahřívací čepele a nutnosti čištění.

p1.jpg
Foto: Profimedia

Bez pohybu i odpočinku to nejde
Nemusí se vám to líbit, ale tělo pohyb potřebuje. Dnešní doba spíše nahrává sedavému způsobu života, ale věřte, že když přidáte krátké procházky, místo výtahu použijete schody, vystoupíte o zastávku dřív, alespoň lehce se protáhnete cvičením nebo si doma zatančíte, tělo se vám odmění. Není potřeba zničit se v tělocvičně a běhat maratony, každý pohyb, avšak pravidelný se počítá. Budete pak nejen vypadat lépe, ale především se tak i cítit. A podobně důležité je dopřát tělu i regeneraci v podobě kvalitního a dostatečně dlouhého spánku. Podle National Sleep Foundation je optimální délka spánku u dospělého člověka 7-9 hodin. A v dnešní době ještě jedna podstatná věc, 2-3 hodiny před spaním by se člověk měl vyhnout zařízením produkujícím modré světlo, tedy i telefonu či televizi.

p4.jpg
Foto: iStock.com

Co je IQOS ILUMA?

IQOS ILUMA je nejnovější přírůstek do rostoucího portfolia bezdýmných výrobků značky IQOS. Toto bezdýmné zařízení využívá revoluční technologii indukčního ohřevu tabáku bez nahřívací čepele a nutnosti čištění. Při jeho použití nedochází ke spalování tabáku, zařízení produkuje pouze aerosol, který obsahuje výrazně méně škodlivých látek než cigaretový kouř a je méně cítit ve srovnání s přechozími generacemi IQOS. I když není bez rizika, protože obsahuje nikotin, který je návykový, jedná se o lepší alternativu než pokračování v kouření.