fdsfsdfsdf.png

Představte si, že si obléknete nesnesitelně těsnou vestu vyztuženou velrybími kostmi a ocelovými tyčemi, které vás tlačí do trupu a drží vaši horní část těla v nepřirozené poloze. Zní to jako nějaký druh středověkého mučicího zařízení, že? Ne tak docela. Na počátku 20. století bylo dámské spodní prádlo opravdu trýznivé, nehezké a pro nositelky velmi nezdravé.

Přečtěte si životopis této vynálezkyně: Bouřlivý život Mary Phelps Jacob alias Caresse Crosby

Přátelila se s Pablem Picassem či Salvatorem Dalím a měla velmi bouřlivý život. Angažovala se i v politice - s myšlenkou na své dva první muže, kteří se z válečných útrap nikdy psychicky nevzpamatovali, založila organizaci Žena proti válce. Nedaleko Říma koupila zámek z 15. století, kde chtěla vytvořit středisko pro boj za světový mír. Zemřela na srdeční selhání v Římě v roce 1970.

fasdfsdfsdfsadf.png

Chtěla udělat korzetům přítrž

Potom ale přišla Mary Phelps Jacobová, mladá newyorská prominentka, která zastaralé korzety sama nenáviděla. Navíc zjistila, že je nemožné zabránit tomu, aby ocelové kostice vyčnívaly zpod látky večerních šatů. Mary byla odhodlaná vytvořit pohodlnější a méně těžkopádnou alternativu. Vzala dva hedvábné kapesníky a spojila je růžovou stuhou.

profimedia-0164795521.jpg
Foto: Profimedia

Výsledné spodní prádlo bylo měkké a lehké a odpovídalo anatomii nositelek mnohem přirozeněji než tradiční korzety. Brzy se objevily žádosti od rodiny, přítelkyň, a dokonce i cizích žen, které po nové podprsence přímo prahly. Mary si brzy uvědomila obrovský potenciál svého vynálezu a rychle si podprsenku patentovala a začala ji prodávat pod názvem „Caresse Crosby“.

Skončila bez ocenění, přesto spokojená

Podprsenka Mary P. Jacobové se sice těšila úspěchu, ale její popularita dosáhla vrcholu až po první světové válce, kdy americká vláda požadovala, aby ženy přestaly kupovat korzety kvůli tomu, že byl potřeba kov. Jacobová v té době bohužel prodala svůj patent společnosti Warner Brothers Corset Company, která v průběhu příštích 30 let prodávala nejpopulárnější podprsenku na světě. Přestože Mary Phelps Jacobá nikdy za svůj vynález neobdržela mnoho ocenění, po celý svůj život až do své smrti s uspokojením sledovala, jak její nesmírně populární spodní prádlo usnadnilo a zpříjemnilo život milionům vděčných žen.

Reklama