Bary ve státě Minnesota si našly svůj „dramatický" způsob, jak obejít zákaz kouření, který zde byl nedávno zaveden. Zákon připouští výjimku pro herce na jevišti. Z barů se tak pomalu začínají stávat divadla a z jejich zákazníků herci.

Některé bary teď dokonce tisknou „programy", které uvádějí „obsazení" - tedy barmany v hlavních rolích, ve vedlejších stálé zákazníky. Z popelníků se stávají kulisy. Popíjející zákazníci se oblékají do kostýmů a zkoušejí mluvit různými přízvuky. Zdravotní inspektoři ale dělají vše pro to, aby i za touto hrou již brzy spadla opona.

V Rocku, heavymetalovém baru ve městě Maplewood, napsal jeho majitel Brian Bauman zvláštní scénář každovečerního představení. V tomto scénáři klientela baru jen posedává pokuřuje, popíjí a poslouchá řvoucí hudbu.

Hrají sami sebe před 1. říjnem, tedy před zákazem kouření. Hru jsme nazvali jednoduše Před zákazem!," vysvětluje.

Jiné bary se do divadelního přerodu položily s větším gustem a jejich zákazníci se opravdu oblékají do kostýmů. U vchodů je napsáno „Vstup na scénu" a v repertoáru se objevují nové divadelní skvosty jako „Tabákové monology".

Mezery v zákoně v Minnesotě využilo podle posledních odhadů kolem stovky barů. Státní zdravotní úřad ale tvrdí, že překračují zákon a hrozí pokutami. Tyto neobvyklé divadelní produkce ale budou muset zanedlouho na nátlak úřadů ukončit. Majitelé barů, kteří se bojí, že jakmile se u nich opravdu přestane kouřit, tak půjdou dolů tržby, ale určitě vymyslí něco jiného. Koneckonců, mají v genech zkušenosti svých předků z dob prohibice.

Šla byste do baru, kde by na vás u vstupu navlékli kostým? A kdybyste si jinak v baru nemohla zapálit? Uvítala byste úplný zákaz kouření v barech a restauracích i u nás?

Reklama