cl.jpg
Foto: Shutterstock

To, že má žena hodně peněz a může si dovolit zaplatit hned po porodu pomocné síly pro miminko i domácnost, neznamená, že nemůže trpět poporodní depresí. Zkušenost s tímto stavem mají i mnohé slavné ženy, které se rozhodly o svých problémech veřejně mluvit, a podpořit tak ostatní matky.

Hayden Panettiere 

heiden.jpg
Foto: Shutterstock

Velký boj sama se sebou musela v minulosti svádět americká herečka a zpěvačka. Po porodu dcery v roce 2014 se prý cítila jako v temném tunelu a nedokázala mít z ničeho radost. Léčila se antidepresivy, ale v jejím případě to byl běh na delší trať. Dvakrát se rozhodla pro hospitalizaci v léčebně, naposledy v roce 2016. V talkshow Live with Kelly and Ryan k tomuto tématu řekla: „Je to něco zcela nekontrolovatelného, opravdu bolestivého a děsivého a ženy potřebují velkou podporu.“

Chrissy Teigen

chrissy.jpg
Foto: Shutterstock

Pomoc antidepresiv využila i modelka Chrissy Teigen po porodu dcery Luny v roce 2016. O svých pocitech bezprostředně po porodu následně napsala emotivní esej do magazínu Glamour. Klade si v ní otázku, se kterou určitě bojuje i řada jiných žen v podobné situaci: „Jak se můžu cítit tak, jak se cítím, když je všechno tak skvělé?“

Alanis Morissette

alanis.jpg
Foto: Profimedia

Zpěvačka Alanis Morissette se s poporodními depresemi potýkala roky. Potkaly ji totiž po prvním, po druhém, ale i po třetím porodu. V rozhovoru pro magazín Self řekla, že si připadala jako pokrytá dehtem, který jí znemožňoval se normálně hýbat a dýchat. Byl to prý úplně jiný pocit, než čekala. Psychické problémy ovšem zpěvačku trápily už v minulosti. Trpěla posttraumatickou stresovou poruchou a jako mladá dívka měla anorexii i bulimii.

Gwyneth Paltrow

g.jpg
Foto: Shutterstock

S podobnými pocity jako předchozí ženy se musela vyrovnávat i herečka Gwyneth Paltrow, když porodila syna jménem Moses. Ta se čtenářům svěřila na svém webu GOOP. „Když se v roce 2006 narodil můj syn Moses, očekávala jsem, že budu prožívat období euforie. Místo toho jsem musela čelit jedné z nejtemnějších a nejbolestivějších kapitol svého života,“ uvedla herečka s tím, že se cítila jako zombie. U prvorozené dcery Apple tyto pocity nezažívala, a tak si v případě Mojžíše připadala jako špatná matka. Situaci začala řešit na popud svého manžela. Když se teď podívá do minulosti, prý si ani nepamatuje, jaké byly první tři měsíce synova života. Nepříjemné pocity totiž vytěsnila.

Céline Dion

celine.jpg
Foto: Shutterstock

Krušné chvíle si po porodu dvojčat v roce 2009 prožila i zpěvačka Céline Dion. Svěřila se s tím francouzské verzi magazínu Gala. Uvedla, že měla náladu jako na houpačce. Chvíli byla štěstím bez sebe a vzápětí se po domě pohybovala jako tělo bez duše, bez špetky energie, s nechutí k jakémukoli jídlu apod. Pomohla jí emocionální podpora ze strany její matky.

Brooke Shields

brooke.jpg
Foto: Shutterstock

Jednou z prvních slavných žen, která začala o této problematice mluvit, byla herečka Brooke Shileds. O svých prožitcích se dokonce rozepsala v knize Down Came the Rain: My Journey Through Postpartum, kde uvádí, že chvíli trvalo, než si k dceři Rowan vytvořila vztah. Hodně plakala, a herečka se dokonce bála chvíle, kdy jí miminko manžel přinese na kojení. Hlavou se jí honilo plno iracionálních obav jako strach z únosu nebo z toho, že se omylem předávkuje léky. Cestu z toho temného období jí prý pomohla najít antidepresiva.

Lucie Kovandová

kov.jpg
Foto: Profimedia

Česká modelka porodila letos v lednu chlapečka a před pár dny se na Instagramu svěřila s tím, že uplynulé týdny rozhodně nebyly podle jejích představ a že zažila lehké poporodní deprese. Přestože miminko bylo vymodlené, zažívala po jeho narození obrovský strach, stres a nechtěla být se synem sama. V důsledku nervů a nedostatečného jedení dokonce přišla o mateřské mléko. V nejtěžších chvílích Lucii pomohla milující rodina a také kapky na uklidnění.

Kde hledat pomoc?

Přestože psychické problémy po porodu nejsou ojedinělé, mnohé ženy se za ně stydí a zdráhají se vyhledat pomoc. Na to se snaží poukázat projekt Úsměv mámy, který právě pomoc těmto ženám zprostředkovává. 

Čtěte také:

Reklama