Moji známí v zahraničí již několikátý rok odjíždí na letní dovolenou do ciziny. Necestují ani na vlastní pěst (v tom pravém slova smyslu, kdy ani nevíte, kde budete danou noc spát), ani organizovaně. „Hotely chtějí nekřesťanské peníze, apartmány jakbysmet,“ konstatuje Valérie, původem z Paříže, „tak jsme jednou vyzkoušeli „domácí bydlení“.

 

Trávili takto i letošní zimní dovolenou a s nadšením mi psali, jak to letos v útulném bytě na horách bylo úžasné!

 

U sebe, ale v cizím

Tápete? Já jsem zpočátku tápala také. Jsou lidé, kteří si s lidmi, buď v rámci dané země, nebo do zahraničí, vyměňují své byty. Respektive vzájemně si je pronajmou na danou dobu za dané peníze. „Využíváme k tomu agentury, které celý proces zorganizují, jsou to vlastně takové cestovní agentury s domácím bydlením,“ píše Valérie.

 

Nejdřív se Vás zeptám: měli byste odvahu přenechat někomu na určitou dobu svůj byt? S vědomím, že někomu cizímu přenecháváte vše, co vlastníte?

 

S určitostí mohu tvrdit, že to chce trochu osobní důvěry v druhé, nebýt podezřívavý, leč soudný, a pokud vás tato možnost cestování svádí, určitě využijte zprostředkovatelů. Mají totiž zkušenost s výběrem partnerů, tak se totiž dají nazvat ti, kteří se do této sítě domácích ubytovávatelů zapíší. Ale pozor, za zprostředkování se platí, je to logické, jedná se o službu.

 

Zapište se do databáze

„Abychom mohli domácího ubytování využít, bylo třeba se zapsat. Je jasné, že se zapisují ti, kteří nabízejí protihodnotu, tedy své obydlí,“ vysvětluje Valérie, „to je logická podmínka systému. Vytvořili jsme jasný a stručný inzerát, ke kterému jsme přidali fotografii našeho bytu. U inzerátu je také  kolonka, kam zapisujete, kam vy sami chcete jet – zkratkou státu nebo kraje státu.“

 

Jak zjišťuji, může se tímto způsobem cestovat opravdu po celém světě – po vnitrostátní destinace daného státu až po „opravdu mezinárodní“ pobyty – od Afriky po Karibik, Austrálii a USA. Vyměňují se pobyty v bungalovu, chatě či chalupě, domech... co si jen vzpomenete. Některé agentury jsou specializované na všechny druhy obydlí, jiné jen na domy.

 

Než odjedete
Když si vyberete domácí bydlení svých snů, kontaktujte druhou stranu – telefonem, mailem, a vyjasněte si otázky, které vás zajímají: můžete si zapůjčit auto, loď, můžete telefonovat?, pokud ano, tak jak dlouho a jak se účet bude hradit. Nechte si od těch, kteří vám obydlí půjčují, vysvětlit, kde se nachází nemocnice, která důležitá telefonní čísla je třeba znát, co je zajímavého v okolí jejich bydliště, kde se nachází bazén, dětské hřiště...

 

Tímto způsobem mohou cestovat jak jednotlivci, páry či celé rodiny...

 

Už jste to zkoušeli? Připadá vám tato myšlenka ubytování doma, ale v cizím zajímavá, nebo je to pro vás nemyslitelné?