Bez digestoře si moderní kuchyň představíte asi těžko. V tomto článku se dozvíte vše o digestořích a filtrech. Jak často musíte filtr měnit a jaké jsou druhy filtrů, stejně tak, zda neodvětrané digestoře vůbec odsávají páry...

digestoř

Základem kuchyně je kvalitní sporák a dnes již také digestoř, tedy odsavač pachů a par umístěný nad sporákem. Dnes má digestoř v kuchyni snad takřka každý, dají se totiž pořídit i takové, kvůli kterým nemusíte probourávat zeď a dělat jakékoli stavební úpravy, abyste je odvětraly. Jsou to tak zvané digestoře s recirkulačním filtrem. Zjišťovali jsme, jak filtry v digestořích udržovat...

Na pomoc jsme kontaktovali Pavla Trku, produktového trenéra ze společnosti Whirlpool. Jak odpověděl na naše dotazy?

Dnes se mnohdy stane, že si pronajmeme už zařízený byt, jak rozeznáme filtrovou digestoř od odvětrané?
Poměrně jednoduše, ovětraná digestoř je napojená do komína nebo do světlíku. Nicméně tukový filtr má digestoř odvětraná i digestoř s recirkulací.

Jaké jsou tedy druhy filtrů?
Základní typy filtrů jsou uhlíkové a tukové.

  • Uhlíkový filtr se užívá pro recirkulaci, kdy se pára a pachy neodvádí do komína, ale právě pomocí filtru jsou pročištěny a vráceny zpět do místnosti.
  • Tukový filtr se užívá ve všech typech digestoří a je určen k pohlcení mastnoty vzniklé při vaření.

Jak často je potřeba u digestoře s filtrem filtr měnit?
Uhlíkový filtr
by se měl měnit jedenkrát za půl roku, ale samozřejmě záleží na frekvenci používání. Tukový filtr se mění dle četnosti vaření (nutnost výměny poznáte podle mastnoty, kterou již filtr neabsorbuje).

Co se může stát, když filtr neměníme?
V případě, že nevyměníte uhlíkový filtr, může se stát, že vám digestoř nebude čistit vzniklou páru a zápach, a vše se vám tím pádem vrací do místnosti.
V případě tukového filtru je snížená účinnost absorbování mastnoty a v případě delšího prodlení také uvidíte na spodní části digestoře značné znečištění.

Kolik orientačně náhradní filtr stojí?
Velmi záleží na typu digestoře. Uhlíkové filtry se dají pořídit přibližně od 150 Kč, tukové přibližně od 50 Kč.

Slyšel jsem také o problému s párami, které údajně filtrové digestoře neodsávají, je to pravda?
Toto zcela závisí na typu odsavače a velikosti místnosti - pokud je správně zvolen odsavač, problém s odsáváním páry mít nebudete. V případě, že byste měli málo výkonný odsavač na velkou místnost, může se tento problém vyskytnout. V tomto případě doporučujeme konzultaci odborníka při výběru odsavače.

Když si na údržbu netroufám, je možné zavolat někam o pomoc?
Jistě, můžete oslovit servisního technika, který vám filtr objedná i namontuje.

Čtěte také...

Reklama