Za měsíc přestanou platit poslední haléřové mince - padesátníky. Od prvního září jimi již nezaplatíte, platnost skončí i papírovým dvacetikorunám, rozhodla tak Česká národní banka. Hliníkové mince budou z oběhu staženy po dlouhých 116 letech.

Desetníky a dvacetníky u nás neplatí již pět let. Možná je ale stále někteří alespoň pro vzpomínku uchovávají. Podle centrální banky už ani padesátihaléře neplní svou funkci a budou z oběhu staženy. Ceny zboží či potravin i nadále mohou být uváděny v haléřích. Oblíbená cena končící číslicí 9,90 z obchodů tedy nezmizí.

Zaokrouhlovat na celé koruny se bude až u pokladny a jen při hotovostních platbách. Pokud bude výsledná částka končit čtyřiceti haléři, zaokrouhlí se dolů, padesátník už bude zaokrouhlen nahoru.

Česká národní banka vám bude propadlé padesátníky bezplatně vyměňovat od prvního září 2008 po celý následující rok. Centrální banka stejnou službu nabídne až do 31. srpna 2014. Na výměnu tedy spěchat nemusíte. Obecně se předpokládá, že zájem o výměnu nebude vysoký.

Kolik máte doma padesátníků? Měníte je nebo si drobné mince ani nenecháte u pokladny vracet?

Reklama