síťLéto, slunce, koupání, dovolená - celý rok se nemůžeme letních měsíců dočkat. Jsou synonymem pro slastné lenošení. Můžeme si dovolit jen tak odpočívat a na nic nemyslet, pustit z hlavy pracovní povinnosti, zaposlouchat se do šumění listů nebo vnímat vůně a užívat si šimrajících paprsků slunce. Lehnout si sice můžete i do vlhké trávy, ale pohodlná lehátka nebo komfortní a romantické houpačky nejsou k zahození.

Záda máte jen jedny!

křesloKaždá z vás jistě zná tu situaci, kdy se po práci na zahradě chceme slastně natáhnout do lehátka, ale ouha - v pohodlné lenošce už odpočívá naše drahá polovička. O lehátka nebo relaxační křesla se pravidelně strhne boj. Aby taky ne, jsou ergonomicky tvarována tak, abyste si odpočinuli a nic vás při tom netlačilo - zkrátka, abyste nevěděli o světě kolem. I u opalovacích lehátek a polohovatelných křesel máme rozhodně z čeho vybírat. Široká škála materiálů a barev je výhodná také v tom směru, že můžete perfektně sladit všechny kousky zahradního nábytku do jedné linie - ať už jste věrní dřevu, plastu nebo lehkému hliníku. K zahození také nejsou připevněná kolečka, pomocí kterých lze lehátko snadno přemístit, třeba podle toho, jak se během dne posunuje sluníčko. Materiály výpletu, na kterých budete sedět a ležet, jsou také důležitým faktorem. Klasická látková lehátka tolik známá z českých zahrad a chalup jsou sice příjemná, ale pokud je zapomenete na zahradě a zrovna přijde déšť, budete je ještě dlouho sušit. Dnes se začínají prosazovat spíše umělé materiály, které jsou neméně pohodlné, odpuzují vodu a svou barvou a texturou se snaží co nejvíce připodobnit přírodním materiálům. Je to i vysoce odolný umělý ratan. Sedací soupravy z tohoto moderního materiálu prodávají například v OBI.

Romantické houpání

zahradaZahradní houpačky už dávno nejsou pouze rekvizitou romantických filmů a z původního obyčejného posezení se dnes staly pohodlné kousky nábytku. Téměř všechny mají zastřešení proti přímému slunečnímu svitu nebo dešti, zvýšil se počet míst k sezení, houpačky se vyrábí v nejrůznějších provedeních a materiálech a některé z nich jsou dokonce polohovatelné! Z houpající se sedačky můžete v mžiku udělat postel, která vás doslova ukolíbá ke spánku.

zahradaNejvětší výběr je mezi houpačkami dřevěnými a kovovými. Dřevo má ve všech ohledech jednu nespornou výhodu, a to je jeho vzhled. Dřevo jako čistě přírodní materiál se hodí kamkoliv a s vaší zahradou splyne v jedno. Na druhou stranu jde o organický materiál, který se s postupujícím časem mění a žije si svým životem. Proto je potřeba se o dřevěné povrchy pravidelně starat a ošetřovat je přípravky proti plísním, houbovým chorobám nebo hnilobě. Rozhodně se ale není třeba bát ani houpaček z kovových konstrukcí. Decentní kovové konstrukce dokonce vytváří lehce nostalgickou náladu a mohly by vám připomenout nedbalou eleganci francouzských venkovských sídel. Ale proč si vybrat kov? Jde o poměrně lehký materiál a manipulace s takovou houpačkou je jednodušší, než s konstrukcí ze dřeva.

Tip odborníka:

O.Bezděk„Pokud máte strach, že je kov sám o sobě příliš studený na dotek, nemusíte si s tím dělat starosti - samotné sedáky jsou většinou vyrobeny z jiných materiálů, například voděodolného umělého ratanu, a pořídit si můžete velmi pohodlné textilní sedáky v barvách podle vašich představ,“ doporučuje Otto Bezděk z olomouckého OBI marketu.

Závan Karibiku - houpací síť

síťV karibské oblasti o ní ví už odnepaměti, u nás už také zdomácněla, ale přesto do naší zahrady vnáší závan dálek. Odpočívat na čerstvém vzduchu za jemného pohupování je jednou z nejpříjemnějších činností. Nebo bychom měli říct nečinností? Prozradíme vám ale, kdo si zahradní houpací síť užije ještě o kousek více než vy. Děti! Ať už látková nebo klasická síť spletená z provazů, stane se nejoblíbenějším kouskem nábytku dětí na vaší zahradě. Pořídit si ji můžete v klasickém provedení nebo třeba jako pohodlné houpací křesílko či mini síť, ve které může vaše miminko odpočívat na čerstvém vzduchu.

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.