Není to tak, že by lidé přestali psát. Pouze se psaní deníků přeneslo do digitální podoby a ručně psané kuchařky jsou dnes spíše raritou. Nejen, že tím ale zmizelo kouzlo ručně psaných textů, ale zároveň jsme se tím ochudili o některé přínosy, které s sebou propiska v ruce přináší.

Přispívá správnému rozvoji mozku

Při psaní se aktivují důležitá centra v našem mozku a ačkoli se to nezdá, jedná se o poměrně náročnou činnost, do které se zapojí až 500 svalů, které spolu navíc musí spolupracovat. Rozvíjí se tak grafomotorické funkce, a to je pro zdravý vývoj mozku (jak dětského, tak i dospělého) velice důležité. Vliv rukopisu na dětský mozek studovala také Dr. Karin James, docentka působící na Indiana University. Její studie, založená na principu funkční magnetické rezonance, přišla s tím, že když děti píší ručně, jejich mozky se aktivují na úroveň dospělých. Při vyťukávání do klávesnice se naopak aktivují pouze minimálně.

holcicka-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Posiluje paměť a urychluje učení

Vědci na základě provedené studie tvrdí, že jedinečné, komplexní, prostorové a hmatové informace získané ručním psaním na fyzický papír pravděpodobně vedou ke zlepšení paměti. Ruční psaní poznámek navíc napomáhá porozumění textu a také zvyšuje šanci na jeho zapamatovávání, jak popsala další studie. Tento benefit je nám ale známý i bez studií. To, co jsme si zapíšeme (ve škole do poznámek, na poradě v práci, do kuchařky,...) si pak vždy lépe a déle pamatujeme. 

Ruční psaní napomáhá lidem s dyslexií

Akademická terapeutka Deborah Spear uvedla v rozhovoru pro Washington Post, že text vytvořený psace napomáhá dětem s dyslexií. Všechna písmena psaná psace totiž začínají na jedné lince a pero se navíc plynule pohybuje jedním směrem zleva doprava.  

Terapie ručním psaním

Podle některých vědců, ale také spisovatelů může být psaní určitým druhem terapie. Dává totiž prostor reflexi a určitému vývoji. Zároveň zapojujete také své kritické myšlení – můžete rozvést své myšlenky a zároveň je dát do souvislostí. Ruční psaní můžete nasadit také jako lék, pokud vás často přepadá úzkost, nebo trpíte depresemi. To, že se z toho pokusíte vypsat, vám může pomoci. Problém jasně napsaný na papíře možná nakonec nebude vypadat ani tak děsivě.

Výhodou je také to, že tento způsob terapie můžete provádět v podstatě kdekoli. Už jste si někdy zkusili vzít zápisník, najít si hezké místo v přírodě, zhluboka se nadechnout a napsat si vše, co vás napadá nebo trápí? Pokud ne, určitě to vyzkoušejte.

psani-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Učiní vás kreativními

Je dokázáno, že pokud pisatel zvolí k napsání eseje či slohové práce papír a propisku, bude výsledek jeho psaní mnohem nápaditější. Je to opět dáno tím, že pohyb prstů při klasickém ručním psaní aktivuje mozkové oblasti spojené s myšlením, vyjadřováním a krátkodobou pamětí.

Zdroj info: novinkyepicaupubsciencedailyresearchgatepsychologytodayjournals.sagepubwashingtonpost