5d3ebd7fb4fceobrazek.png
Takzvané swapy, tedy výměna věcí, se dějí buď prostřednictvím speciálních akcí (hromadné swapy), nebo skrze komunikaci na facebookových skupinách (individuální swapy). V duchu hesla dejte věcem novou šanci se dá vyměnit prakticky cokoli. Individuální swapy jsou založené na komunikaci s konkrétním člověkem, při které se domlouvá, co si vymění a jakým způsobem. Hromadné swapy mají povahu událostí. Přinesete na ně věci a co chcete si z nich odnesete. 

Swapování věcí má hned několik výhod. Na jedné straně je to možnost zbavit se něčeho nepotřebného, na druhé straně šance získat něco, co se naopak může hodit. Swapy tak uvítají zejména lidé, pro které je důležitá udržitelnost a recyklace. Navíc se naučíte dělat radost druhým a potkáte nové osoby.

U swapování je samozřejmě vždy důležitá domluva konkrétních lidí, kteří si mezi sebou věci vyměňují. Za kousek oblečení si můžete říct třeba o láhev vína, drogerii, balení oříšků apod. Swapovací události už určitá pravidla mají. Většinou se jich můžete zúčastnit za drobný poplatek organizátorům. Požadavkem je, aby věci, které přinesete, byly v dobrém stavu. Aby bylo oblečení čisté a nepotřebovalo zásadní úpravy apod. Následně si můžete vybrat z toho, co přinesli ostatní, co chcete.

Někdy jsou omezení větší. K výměně můžete přinést například jen dva až tři kusy. Za každý dostanete žeton a ten následně můžete vyměnit za kousek, který si vyberete od ostatních. S pravidly konkrétního swapu vás ovšem pořadatelé vždy seznámí.

Na některé swapy je možné přinést cokoli, ale většinou jsou nějak tematicky zaměřené. Například jen na oblečení, doplňky a bižuterii. Co se týče swapů na facebookových skupinách, možná byste se dost divila, co všechno se dá vyměnit a co všechno můžete nabízet. Výjimkou není ani sklenička dětského příkrmu, ovocná přesnídávka, poporodní kalhotky nebo třeba otevřený sáček kočičího žrádla. Ovšem sehnat se dají i mnohem zajímavější kousky. 

„Mám za sebou jak hromadné, tak individuální swapy. Těch druhých jsem absolvovala už 150. Mým cílem je cirkulární ekonomika, tedy neplýtvat zdroji a používat a dát do oběhu již vyrobené. Baví mě to, že se při výměně potkávám s novými lidmi a utvářím si nová přátelství. Bohužel někteří lidé chápou hromadné swapy jako příležitost nahrabat si, co jde pro celé příbuzenstvo,“ říká aktivní účastnice swapů Dáša Harbalová.

A kde můžete swapovat? Slouží k tomu například facebookové skupiny Swap Prague, SWAP of clothes Prague, na rostliny zaměřená GREEN SWAP (výměna rostlin) nebo SWAP / dejme věcem novou šanci.

Čtěte také:

Reklama