
Co budete potřebovat:
Fólie, krycí papírové lepící pásky, vyrovnávací hmotu na praskliny (např. tmel), barvu, penetraci, váleček, kýbl na malování, stírací mřížku, štětec zárohák, žebřík, škrabku-špachtli, smirkový papír, odlamovací nůž, staré krabice nebo noviny, staré pracovní oblečení.
Výběr barvy
Barvy ovlivňují to, jak se nám spí nebo třeba jak nám chutná. „Klidný spánek navodí v ložnici modrá barva a jídlo si zase intenzivněji vychutnáte v červené jídelně,“ doporučuje Stanislav Kralovanský z malířské firmy Malíři Natěrači CZ. Dobře si tedy barvy rozmyslete, nebo se obraťte na bytového designéra, kterého už dnes při výběru barev oslovuje 30 % Čechů.
TIP: Do dětského pokoje se hodí omyvatelná nebo magnetická barva
Válečkem nebo stříkací pistolí?
Nejlepší kvality vymalování dosáhnete klasickým válečkem. Na první pohled se může zdát jednodušší vymalovat stříkací pistolí. Ta se však hodí pouze na ty místnosti, kde všechny stěny malujete jednou barvou. „Navíc kvalita běžně dostupných stříkacích pistolí není moc dobrá. A ty profesionální stojí kolem 70 tisíc korun,“ upozorňuje Stanislav Kralovanský.
TIP: Nejdůležitější u válečku je to, aby byl hustý. S takovým se bude dobře malovat a nanesete vhodnou vrstvu barvy. Velikost válečku přizpůsobte ploše, kterou malujete. Malé plochy nebo různá zákoutí se rozhodně pohodlněji malují s malým válečkem.
Malujeme:
- Příprava na malování
Bezesporu platí, čím lépe svůj byt či dům na malování připravíte, tím více práce si ušetříte. Nábytek odsuňte doprostřed místnosti a přikryjte fólií. Fólií také můžete zakrýt i okna a dveře. Všechny lišty, zárubně a rámy oken oblepte papírovou lepící páskou. Na zem si naskládejte několik rozložených krabic a kýbl s barvou mějte stále na nich. Taková příprava je sice časově náročnější, ale po malování budete mít doma čisto.
Co budete potřebovat: Fólii, pásku
TIP: Po vypnutí přívodu proudu můžete elektrické zásuvky odmontovat a vymalovat pod nimi.
- Škrábat starou barvu nebo ne?
Pokud je původní malba popraskaná, olupuje se, jsou na ní bubliny, plísně nebo je nasáklá různými pachy, seškrábejte ji. Nejdříve ji mokrým válečkem navlhčete, škrábání bude snazší. Pokud ale na stěně nejsou žádné vady, není potřeba škrábat. Dnes už se navíc vyrábí právě takové barvy, které není potřeba škrábat.
Co budete potřebovat: Malířskou špachtli
TIP: Mokrým válečkem přejeďte po zdi. Pokud se stará barva na váleček nalepí, určitě barvu seškrábejte.
- Odstraňte nečistoty a zarovnejte povrch
Zeď oprašte, vymeťte pavučiny, vysajte rohy. Jsou-li na zdi nějaké dírky nebo praskliny, vyplňte tmelem, zarovnejte stěrkou. Na závěr dopracujte do hladka smirkovým papírem.
Co budete potřebovat: Tmel, stěrku, smirkový papír
- Penetrace – vždy!
Nikdy nevynechejte penetraci. Ať už malujete zdi ve stoletém domě, nebo jste se přestěhovali do novostavby staré 2 roky, vždy před malováním zdi penetrujte. Zbavíte tak zeď mastnoty. I s nejkvalitnější barvou, pokud před samotným malováním vynecháte penetraci, nedosáhnete dokonalého výsledku.
- Nejdříve malujeme detaily
Než se pustíte válečkem do samotného malování, vymalujte štětcem rohy, místa kolem oken, zárubní a všechny podobné detaily.
TIP: Malujte směrem k zárubni nebo detailu. Předejdete tak zbytečně velké vrstvě barvy např. kolem dveří, která by se mohla sloupnout s odstraněním krycí pásky.
- První vrstva, druhá vrstva
Nejdříve vymalujte strop a pak stěny. Zde se držte doporučeného postupu, a to nanášet barvu válečkem do tvaru „W“, abyste předešli čmouhám.
Přestože kvalitní barvy dobře kryjí již po prvním nátěru, je dobré vždy dát nátěry dva. Důležité je nechat první nátěr důkladně zaschnout. Je tedy potřeba nechat místnost větrat. Záleží i na počasí a ročním období, jak rychle bude barva schnout. Obvykle je to ale několik hodin. Že je suchá, poznáte okem. Nesmí vypadat mokře. „Pokud důkladně nevyvětráte, může se v místnosti držet vlhko a časem mohou být zdi náchylnější k plísním,“ varuje Stanislav Kralovanský.
Co budete potřebovat: Váleček, kýbl, mřížku, barvu
TIP: Nesnažte se šetřit barvou. Váleček musí být stále dost mokrý a „plný barvy“.
- Větrejte
Nemusíte mít okna otevřena dokořán, např. v zimě, stačí běžné větrání. Barvy ale potřebují vzduch. Nedostatečné větrání by mohlo celou vaši práci zkazit.
TIP: Malovat se dá i v zimě. Přes zimu můžete nakoupit malířské vybavení se slevou, případně i malířské firmy malují v zimě za nižší ceny.
- Úklid a odstranění krycích pásek
Než odlepíte krycí pásky, jemně kolem nich projeďte odlamovacím nožíkem. Zabráníte tak případnému odlepení barvy a vše bude pěkně zarovnané. I přes pečlivou přípravu vám vždy nějaká barva ukápne. Vrhněte se na úklid ihned, čím dříve, tím snadněji to půjde. Nábytek přisuňte ke zpět ke stěně až po úplném zaschnutí barvy.
Vymalovat sami nebo s malířskou firmou?
Výhody pro malování svépomocí:
- Dobrý pocit z vlastnoručně vymalovaného obydlí
- Může být celková nižší cena
Výhody malování s malířskou firmou:
- Kratší doba malování
- Precizně vymalováno bez čmouh a jiných nedokonalostí
- Bez práce a starostí
- Záruka na vymalování
Nový komentář
Komentáře
Já už bych do malování svépomocí určitě nešla... Když si to představím... Já jsem si celkově najala na malování a rekonstrukci firmu a následně pak i na kompletní úklid. Našla jsem na to firmu https://uklidprahacz.cz/ , která to zvládla opravdu dokonale vše uklidit, takže za mě spokojenost.
Z vlastní zkušenosti můžu říct, že pokud člověk ví jak na to, tak to malování vlastně není až tak složité. Myslím si, že mnohem horší je to všemožné zakrývání nábytku, přelepování věcí, na kterých nechcete barvu atd. Na to je například super krepová lepící páska. Pamatuji si, že když jsme malovali naposledy, tak právě takové lepící pásky jsme spotřebovali spoustu.
Malování je činnost, kterou jsem opravdu nikdy neměla ráda. Proto jsem si teď na vymalování domu vzala firmu, kterou jsem našla u nás v Hradci https://vyklizenihradeckralove.cz/ Domluvila jsem se na vymalování, ale také na kompletním úklidu, takže jsem tím prošla úplně bez problémů.
Nebojte se kontaktovat profesionála a nemusí to být hned přímo malířská firma. Poměrně běžně dnes takové služby nabízí také oblíbený hodinový manžel. A když víte, na jakého se obrátit, může vám ušetřit spoustu nervů, nepořádku a omylů
https://www.proveduprace.cz/
Já jsem zkoušela vymalovat dům už několikrát sama, ale vždy jsem přišla na to, že jsou někde chyby a hned bylo poznat, že to dělal někdo mimo obor. Proto jsem si jednou objednala profesionální malířství na vymalování celého obývacího pokoje a byla to opravdu velká změna. Už budu využívat jen profesionály.
Původně jsem si chtěla dům, který máme s manželem v Ostravě malovat sama. Pak jsem však ale narazila na firmu https://nateryfasadcz.cz/sluzba/airless/ , která maluje nástřikem. Systémem airless. Funguje to opravdu perfektně a hlavně rychle.
Také jsem to dříve dělala sama, ale to jsem neměl děti. Takže letos, když jsem chtěl vymalovat, tak jsem vzala děti k babičce a mezitím domluvila firmu na vymalování a následný úklid v Praze od bytu https://vyklizeniprahacz.cz/kontakt/ a dopadlo to velice dobře. Stačilo zavolat na telefonní číslo 776 495 007, kde jsme se okamžitě odmluvila.
Já jsem tedy malovala sama jen jednou a znovu bych do toho určitě nešla. Když jsme chtěli vymalovat náš byt, který jsme loni koupili, tak jsme raději oslovili odborníky. Domluvili jsme se s Brněnskou firmou https://vyklizeci-prace-brno.cz/malovani-a-uklid-brno/ , která nám celý byt vymalovala a potom po sobě i uklidila, což nám ušetřilo opravdu spoustu času.
Vymalovat si kompletně byt rozhodně není na chvilku, a když už pak má člověk hotovo, tak ho čeká úklid. Rozhodla jsem se tento čas raději trávit s rodinou a na vymalovaní bytu i následný úklid jsem si objednala profesionální firmu z Plzně https://vyklizeniplzencz.cz/
Já bych se do malování bytu sama rozhodně už nepustila. Jednou jsem se o to pokoušela a nebylo to teda nic moc. Všechno jsem měla zašpiněné a zeď byla flekatá, takže jsme si pak objednali malíře , aby zeď přemalovali a rovnou při té příležitosti vymalovali celý byt, abychom to měli všechno hotové najednou.
Byly časy, kdy jsem si malovala pokoje v domě mé mamky jak se mi chtělo. Teď bydlím v bytě, který koupil manžel před naším seznámením a je na něj moc opatrný, Ten by mě asi vymalovat nenechal. Bohužel ... přitom je to radost
Vymalovali jsme si sami. Tím pěnovým válečkem se nedá nic zkazit. Jen nesmí být moc vrstev malby. Už jsme jednou museli celou zeď škrabat, protože někdo přemaloval i tapetu a potom nám to udělalo bubliny a někde praskliny. Dát to do pořádku byla hrozná práce, ale se synem jsme to zvládli. Vlastně teď, s mužem, nám bude asi malovat firma.
Malujeme si sami,zatím zvládáme vše, snad jen zatím jednou nám maloval odborník, chtěli jsme v obýváku speciální mramorový efekt a tak jsme si pozvali odborníka, nyní už víme jak na to.
Buď nám maluje syn, nebo si malujem sami. I já menší plochy maluju. Strop bych už nezvladla.