shutterstock-1177457392.jpg

Co budete potřebovat:

Fólie, krycí papírové lepící pásky, vyrovnávací hmotu na praskliny (např. tmel), barvu, penetraci, váleček, kýbl na malování, stírací mřížku, štětec zárohák, žebřík, škrabku-špachtli, smirkový papír, odlamovací nůž, staré krabice nebo noviny, staré pracovní oblečení.

Výběr barvy

Barvy ovlivňují to, jak se nám spí nebo třeba jak nám chutná. „Klidný spánek navodí v ložnici modrá barva a jídlo si zase intenzivněji vychutnáte v červené jídelně,“ doporučuje Stanislav Kralovanský z malířské firmy Malíři Natěrači CZ. Dobře si tedy barvy rozmyslete, nebo se obraťte na bytového designéra, kterého už dnes při výběru barev oslovuje 30 % Čechů.
TIP: Do dětského pokoje se hodí omyvatelná nebo magnetická barva

Válečkem nebo stříkací pistolí?

Nejlepší kvality vymalování dosáhnete klasickým válečkem. Na první pohled se může zdát jednodušší vymalovat stříkací pistolí. Ta se však hodí pouze na ty místnosti, kde všechny stěny malujete jednou barvou. „Navíc kvalita běžně dostupných stříkacích pistolí není moc dobrá. A ty profesionální stojí kolem 70 tisíc korun,“ upozorňuje Stanislav Kralovanský.
TIP: Nejdůležitější u válečku je to, aby byl hustý. S takovým se bude dobře malovat a nanesete vhodnou vrstvu barvy. Velikost válečku přizpůsobte ploše, kterou malujete. Malé plochy nebo různá zákoutí se rozhodně pohodlněji malují s malým válečkem.

shutterstock-268789436.jpg

Malujeme:

 • Příprava na malování

Bezesporu platí, čím lépe svůj byt či dům na malování připravíte, tím více práce si ušetříte. Nábytek odsuňte doprostřed místnosti a přikryjte fólií. Fólií také můžete zakrýt i okna a dveře. Všechny lišty, zárubně a rámy oken oblepte papírovou lepící páskou. Na zem si naskládejte několik rozložených krabic a kýbl s barvou mějte stále na nich. Taková příprava je sice časově náročnější, ale po malování budete mít doma čisto.
Co budete potřebovat: Fólii, pásku
TIP: Po vypnutí přívodu proudu můžete elektrické zásuvky odmontovat a vymalovat pod nimi.

 • Škrábat starou barvu nebo ne?

Pokud je původní malba popraskaná, olupuje se, jsou na ní bubliny, plísně nebo je nasáklá různými pachy, seškrábejte ji. Nejdříve ji mokrým válečkem navlhčete, škrábání bude snazší. Pokud ale na stěně nejsou žádné vady, není potřeba škrábat. Dnes už se navíc vyrábí právě takové barvy, které není potřeba škrábat.
Co budete potřebovat: Malířskou špachtli
TIP: Mokrým válečkem přejeďte po zdi. Pokud se stará barva na váleček nalepí, určitě barvu seškrábejte.

 • Odstraňte nečistoty a zarovnejte povrch

Zeď oprašte, vymeťte pavučiny, vysajte rohy. Jsou-li na zdi nějaké dírky nebo praskliny, vyplňte tmelem, zarovnejte stěrkou. Na závěr dopracujte do hladka smirkovým papírem.
Co budete potřebovat: Tmel, stěrku, smirkový papír

 • Penetrace – vždy!

Nikdy nevynechejte penetraci. Ať už malujete zdi ve stoletém domě, nebo jste se přestěhovali do novostavby staré 2 roky, vždy před malováním zdi penetrujte. Zbavíte tak zeď mastnoty. I s nejkvalitnější barvou, pokud před samotným malováním vynecháte penetraci, nedosáhnete dokonalého výsledku.

 • Nejdříve malujeme detaily

Než se pustíte válečkem do samotného malování, vymalujte štětcem rohy, místa kolem oken, zárubní a všechny podobné detaily.
TIP: Malujte směrem k zárubni nebo detailu. Předejdete tak zbytečně velké vrstvě barvy např. kolem dveří, která by se mohla sloupnout s odstraněním krycí pásky.

 • První vrstva, druhá vrstva

Nejdříve vymalujte strop a pak stěny. Zde se držte doporučeného postupu, a to nanášet barvu válečkem do tvaru „W“, abyste předešli čmouhám.
Přestože kvalitní barvy dobře kryjí již po prvním nátěru, je dobré vždy dát nátěry dva. Důležité je nechat první nátěr důkladně zaschnout. Je tedy potřeba nechat místnost větrat. Záleží i na počasí a ročním období, jak rychle bude barva schnout. Obvykle je to ale několik hodin. Že je suchá, poznáte okem. Nesmí vypadat mokře. „Pokud důkladně nevyvětráte, může se v místnosti držet vlhko a časem mohou být zdi náchylnější k plísním,“ varuje Stanislav Kralovanský.
Co budete potřebovat: Váleček, kýbl, mřížku, barvu
TIP: Nesnažte se šetřit barvou. Váleček musí být stále dost mokrý a „plný barvy“.

 • Větrejte

Nemusíte mít okna otevřena dokořán, např. v zimě, stačí běžné větrání. Barvy ale potřebují vzduch. Nedostatečné větrání by mohlo celou vaši práci zkazit.
TIP: Malovat se dá i v zimě. Přes zimu můžete nakoupit malířské vybavení se slevou, případně i malířské firmy malují v zimě za nižší ceny.

 • Úklid a odstranění krycích pásek

Než odlepíte krycí pásky, jemně kolem nich projeďte odlamovacím nožíkem. Zabráníte tak případnému odlepení barvy a vše bude pěkně zarovnané. I přes pečlivou přípravu vám vždy nějaká barva ukápne. Vrhněte se na úklid ihned, čím dříve, tím snadněji to půjde. Nábytek přisuňte ke zpět ke stěně až po úplném zaschnutí barvy.

shutterstock-539536708.jpg

Vymalovat sami nebo s malířskou firmou?

Výhody pro malování svépomocí:

 • Dobrý pocit z vlastnoručně vymalovaného obydlí
 • Může být celková nižší cena

Výhody malování s malířskou firmou:

 • Kratší doba malování
 • Precizně vymalováno bez čmouh a jiných nedokonalostí
 • Bez práce a starostí
 • Záruka na vymalování