62e8fb92582deobrazek.jpg
Foto:  Ďáblova prdel u vsi Valtínov v okrese Jindřichův Hradec
Czeva, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Pičín
Vydat se můžete například do obce Pičín, která se nachází v okrese Příbram ve Středočeském kraji. První písemná zmínka o původní osadě pochází ze třináctého století a fotograf Václav Víšek pro Příbramský deník uvedl, že název je pravděpodobně odvozený od latinského piscina, v překladu rybník, nebo od staroslověnského pěčina, což znamená hezké místo. V Pičíně můžete navštívit raně gotický a barokně upravený kostel Narození Panny Marie a další tamní památkou je například tvrz přestavěná na sýpku. Další český Pičín je také součástí obce Jankov a najdete ho v okrese Benešov ve Středočeském kraji.

Řitka
Nesmí tu samozřejmě chybět ani známá obec Řitka nacházející se v okrese Praha-západ. Bydlí tam například česká zpěvačka Helena Vondráčková. A pokud se na ni nedozvoníte, můžete navštívit tamní zámek s historií vztahující se ke koním, bydlela v něm například Lata Brandisová, žokejka, která jako první a poslední žena vyhrála Velkou pardubickou steeplechase.

Naučná stezka Kokotské rybníky
Sedm kilometrů severozápadně od Rokycan v Plzeňském kraji si můžete projít naučnou stezku. Ta je určená nejen pro pěší, ale i pro cyklisty. Měří devět kilometrů a po cestě je celkem jedenáct zastavení. Při jejím absolvování projdete kolem dvou rybníků a několika studánek. Zajímavostí je také místní lesní pitný pramen Čůráček. Co se týče slova kokot, původně nejde o nadávku, ale mělo význam kohout.

Ďáblova prdel
Cílem vašeho letního výletu může být i skalní útvar ze žuly s názvem Ďáblova prdel, který se nachází v České Kanadě, konkrétně poblíž osady U Pánského lesa. Dostat se tam můžete po naučné stezce, která vede od rozhledny U Jakuba na Havlově hoře.

Čertovo hovno
Nad městem Štramberk na severní Moravě v okrese Nový Jičín se v nadmořské výšce 500 metrů tyčí skalní útvar, který se oficiálně jmenuje Rudý, ale místní mu v devatenáctém století říkali Čertovo hovno. Je součástí Lašské naučné stezky. Samotný Štramberk toho může ovšem návštěvníkům nabídnout mnohem více – například pozůstatky hradu s válcovou věží zvanou Trúba, ta disponuje dřevěným ochozem, ze kterého je krásný výhled na okolní krajinu. A nezapomeňte také ochutnat vyhlášenou regionální specialitu, kterou jsou Štramberské uši – pečivo z medového kořeněného těsta svinuté do tvaru uší.

ho.jpg
Foto: Štramberk, skála Rudý aneb Čertovo hovno
Palickap, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Šukačka
Název osady Šukačka, která je součástí vesnice Javorná v okrese Klatovy, překvapivě neodkazuje k pohlavnímu styku. Je totiž odvozený od srbského slova šuka, tedy v překladu koza. Osada se nachází 877 metrů nad mořem. Nedaleko se nachází vesnička Onen svět, kde se natáčela i pohádka Tři oříšky pro Popelku.

Polipsy
Ve vesnici, která spadá do okresu Kutná Hora, asi moc zajímavostí neuvidíte. Svým názvem ovšem do tohoto výčtu patří a vždycky si můžete udělat alespoň stylovou fotku s cedulí a následně lidi, kteří vás naštvou, odkázat do patřičných míst. Na stránkách obce Čestín, pod kterou Polipsy spadají, bylo zveřejněno možné vysvětlení vzniku názvu. Mezi lidmi prý koluje tato pověst: „Majitelé zdejší tvrze často honili a smečky psů dělaly velkých škod všem robotníkům, zejména když samotní psi běhali po okolí. Okolní sedláci se domluvili a kdekoliv se objeví psi budou pobiti. A tak se stalo, že sedláci pobili celé smečky psů, což majitele tvrze tak pohněvalo, že pod tvrzí založil ves a pojmenovali ji jaksi na potupu a posměch Pobipsy. Kdo jméno přeměnil a kdy se tak stalo, nikdo neví.“ Nedaleko se nachází městys Kácov se zámkem, zříceninou hradu i s jedním z nejstarších pivovarů u nás.  

Zdroje: Pičín, Příbramský deník, Visit Plzen, Laššská-brána, Kudy z nudy, Wikipedia, Zámek Řitka, Čestín, Mapy

Čtěte také: