shutterstock-312360512.jpg

Foto: Shutterstock

Na výlet autem: Kramářova chata na Suchém vrchu s rozhlednou (Orlické hory)

Milujete výhledy do horské krajiny, ale dlouhé pěší výšlapy už pro vás nejsou ideální? Naštěstí u nás najdete řadu krásných horských cílů, kam lze pohodlně dojet i autem. Jedním z nich je Suchý vrch v Orlických horách. Suchý vrch je se svými 995 metry nad mořem nejvyšším vrcholem Bukovohorské hornatiny a leží přímo na zemské hranici Čech a Moravy. V roce 1928 byla asi půl kilometru od vrcholu dokončena Kramářova turistická chata, jejíhož otevření se sám Karel Kramář účastnil.

Hned vedle ní najdete původně vodárenskou věž, která dnes slouží jako rozhledna. Po překonání jejích 117 schodů se vám naskytne krásný výhled na Orlické a Bystřické hory, Kralický Sněžník, Hrubý Jeseník, Praděd, Červenohorské sedlo, Soví hory v Polsku i podhorskou kotlinu v okolí města Králíky. Kousek od chaty a rozhledny začínají i nezpevněné stezky, z nichž jedna vede na asi kilometr vzdálený skalní útvar Bradlo, který rozhledně směle konkuruje svým výhledem. Pokud byste měli chuť na delší pěší výlet, vydejte se po červené turistické značce k dělostřelecké tvrzi Bouda.

Kramářova chata je symbolem Suchého vrchu. V malé oboře přímo před ní se můžete potěšit pohledem na stádečko jelenů a laní. 

Autem se na Suchý vrch dostanete odbočkou na Červenovodském sedle, ze silnice spojující Jablonné nad Orlicí s Červenou Vodou. Zaparkovat lze na parkovišti hned vedle rozhledny.

suchyvrch-kudyznudy.cz.jpg

Foto: Kudy z nudy

Na výlet vlakem: Terčino údolí (jižní Čechy)

Výlety vlakem jsou pohodlné, zvlášť když vyrážíte s partou přátel a chcete se bavit i během cesty. Náš tip na výlet vlakem vás zavede do jižních Čech za národní přírodní památkou Terčino údolí, která patří mezi nejvýznamnější krajinářské historické parky v Česku. V upravené volné krajině v romantické údolí řeky Stropnice si užijete nenáročnou sedmikilometrovou naučnou stezku. Na té se pokocháte mimo jiné umělým vodopádem z roku 1817, několika romantickými stavbami či velmi dobře zachovalou gotickou tvrzí ze 14. století zvanou Cuknštejn.

Určitě si nenechejte ujít ani pohled na více než 500 let starý památný dub. V lokalitě pak naleznete i druhou trasu, která se jmenuje Přeshraniční stezka zdraví a provede vás místy, kde byly v minulosti zřízeny takzvané kneippovací chodníky. Chodníky vysypané štěrkem, štěpkou či šiškami byly určeny pro bosou chůzi, takže poskytovaly přirozenou masáž chodidel, zlepšovaly prokrvení končetin a zlepšovaly imunitu. Dnes jsou notně zchátralé, avšak stále je součástí stezky i cestička přímo po dně říčky Stropnice. Vstup do řeky je upraven a udržován, takže si můžete vyzkoušet ozdravnou chůzi naboso po říčních oblázcích a ve studené vodě.

Třináct metrů vysoký umělý vodopád z 19. století je dominantou Terčina údolí. Napájí jej 720 metrů dlouhý náhon z říčky Stropnice.
 
Terčino údolí leží u města Nové Hrady, 34 kilometrů jihovýchodně od Českých Budějovic a 30 kilometrů jižně od Třeboně. Dojedete sem po železniční trati číslo 199 z Českých Budějovic. Vstup do Terčina údolí je sice od novohradského nádraží trochu z ruky, ale určitě to bude stát za to.

tercino-udoli-kudyznudy.cz.jpgFoto: Kudy z nudy

Zdroj: Tiskové materiály Magnet 3PAGEN, Kudyz nudy