LW-220430-TOYOTA-POCESKU-16-HRAD-HELFSTYN-OLOMOUC-CZ-LR-0055.jpg

Foto: Toyota Česká republika

Hrad Helfštýn

Monumentální hradní architektura Helfštýna se tyčí nad údolím Moravské brány a svojí rozlohou patří k nejrozsáhlejším hradním komplexům v Evropě. V současné době jsou na hradě zpřístupněna čtyři nádvoří, má pětici bran, množství bašt, věží a rozsáhlý systém vnitřního i vnějšího opevnění. Během letošního léta si tu navíc užijete velmi speciální prohlídky v rámci projektu Palác žije. K nim patří třeba noční prohlídka nebo zážitková prohlídka s ochutnávkou.
 
Hranická propast

Věděli jste, že se v České republice nachází nejhlubší zatopená propast světa? Najdete ji na pravém břehu řeky Bečvy v národní přírodní rezervaci Hůrka u Hranic. Jak je hluboká, ale ve skutečnosti nikdo neví. Všechny pokusy o její změření zatím selhaly. Posledním ověřeným údajem je 404 metrů, odborníci ale odhadují, že může dosahovat i 1000 metrů.

628f3a47d266bLW-220430-TOYOTA-POCESKU-16-HRANICKA-PROPAST-OLOMOUC-CZ-LR-0033.jpgFoto: Toyota Česká republika

Zámek Čechy pod Košířem

Objevte opravdu půvabný klasicistní zámek s nádhernými interiéry, který je obklopený romantickým anglickým parkem o rozloze 21,5 hektaru. Je spjat se šlechtickým rodem Silva Tarouca. Přítelem hraběcí rodiny byl slavný český malíř Josef Mánes, který Čechy pod Kosířem pravidelně navštěvoval a tvořil zde v letech 1849 až 1870. V zámeckých interiérech je také zakomponována největší sbírka jeho obrazů prezentovaná veřejnosti v Česku.

 
Katedrála sv. Václava

Dominantu města při návštěvě Olomouce prostě nemůžete minout. Její 102 metrů vysokou novogotickou věž ostatně uvidíte už z dálky. V interiéru katedrály najdete renesanční kapli svatého Stanislava s bronzovým náhrobkem biskupa Kuena a mramorovým náhrobkem posledních olomouckých Přemyslovců. Fresková výzdoba je dílem Jana Kryštofa Handkeho. V katedrále se nachází také největší zvon na Moravě, který váží téměř osm tun.

LW-220430-TOYOTA-POCESKU-16-OLOMOUC-CZ-LR-0018.jpgFoto: Toyota Česká republika

Olomoucký orloj

V současnosti je známý pro svoji kuriózní podobu, ale nebylo to tak vždycky. I olomoucký orloj původně zdobili svatí muži, ale v letech 1947 až 1955 získal svoji současnou proletářskou podobu, a tak na něm najdete postavy dělníka, chemika, tkadlenu či zedníka. Ale správná zdravá socialistická společnost se samozřejmě neobešla ani bez sportovců, a tak tu jsou i dřevěné figurky fotbalisty, diskaře či házenkářky. Každý den v poledne orloj zahraje tři lidové písně. Figury kovářů oznamují úderem kladívka do kovadliny každou celou hodinu.
 
ZŠ Komenium

Ano, skutečně vás posíláme do školy. Fakultní základní škola Komenium je zaměřená na výuku výtvarné výchovy, a tak i její prostory jsou skrytým uměleckým dílem. Zejména slavnostní sál stojí za návštěvu. Je na všech stěnách i stropě vyzdoben ve stylu neorenesančního dekorativismu s prvky barokního iluzionismu. Obdobná malířská výzdoba v takovém rozsahu a provedení je unikátem, který nemá v tuzemsku srovnání. Hlavním autorem freskové výzdoby je pravděpodobně malíř José Hilber a vznikla v roce 1892.

LW-220430-TOYOTA-POCESKU-16-OLOMOUC-CZ-LR-0014.jpg

 Foto: Toyota Česká republika

Kaple sv. Vendelína

Modernější kapli jste možná ještě neviděli. Nachází se na hřebenu v obci Osek nad Bečvou v podhůří Oderských vrchů a je dílem architekta Petra Pelčáka. Navzdory malým rozměrům krásně vystupuje z okolní krajiny díky bílé barvě a ostré geometrii. Kolemjdoucí zde také mohou rozeznít zvon ze zvonařské dílny Tomášková-Dytrychová.

Long Story Short

Pokud přemýšlíte, kde se ubytovat, kam si zajít na super jídlo nebo si třeba jen nakoupit něco dobrého na cestu, zastavte se v Long Story Short. Tenhle stylový projekt funguje jako velmi vkusný hostel (mají i pokoje, kde budete mít soukromí), jako kavárna i jako skvělá restaurace a obchůdek.

LW-220430-TOYOTA-POCESKU-16-LONG-STORY-SHORT-OLOMOUC-CZ-LR-0024.jpg

 Foto: Toyota Česká republika

Zdroj: David Broda a Jonáš Mejtský, tiskové materiály seriálu Počesku od Toyoty

Reklama