Meandr řeky Ohře svírá žulový ostroh, na jehož severní části vyrostl ve 13. století gotický hrad, jako ochrana obchodní stezky.
Na jižním svahu bylo terasovité podhradí.

Založen byl za krále Vladislava II. (1140–1173).
Od počátku byl častým místem pobytu panovníků i důležitých jednání.

Již v r. 1239 tu král Václav I. přijal římského císaře Konráda. Jednal zde i s Jindřichem Míšeňským.
Za doby vlády Přemysla Otakara II. (1253–78) došlo k velké přestavbě hradu, staré ohrazení spodního hradu bylo nahrazeno novou hradební zdí. Dosahovala šířky až 2 m a byla zesílena několika půlválcovitými věžemi.

Podle Zbraslavské kroniky se zde zdržoval i Jan Lucemburský. Také Karel IV., který zde kromě vyřizování státnických záležitostí i rád lovil. Hradní románská hláska je dominantou města.
V letech 1795-1948 byl věznicí s celami tři patra pod zemí.

V současné době je hrad celoročně přístupný, můžete tu uspořádat i svatbu s dobovou hudbou. Oddávající jsou v dobových kostýmech, novomanželé obdrží pamětní listinu a několik darů.

V podhradí je výběh kamerunských koz a můžete si prohlédnout i kopii meteoritu „Zakletý purkrabí“. Uvidíte expozici stavebního vývoje hradu, archeologie, vězeňské kobky, historický porcelán, věž s vyhlídkou.
Pořádají se i středověké hostiny s programem.

Jinak město má krásné gotické, renesanční i barokní domy, kostel, barokní radnice…
Znalci porcelánu mi jistě připomenou založení továrny EPIAG v r. 1805 na čajové a kávové servisy. Můžete navštívit i museum.
A pokud vás zajímá vazba knih – navštivte radnici denně od 9-13 hodin a 14-17 hodin nebo nedaleké Umělecké knihařství u Sobotů, stojí to za to.

Vstupné na hrad:
S průvodcem 80 Kč a 50 Kč
S textem 70 Kč a 40 Kč
Poplatek za svatbu – 5 000 Kč
Otevřeno denně 9-16 hodin
www.loket.cz  

 
Reklama