Dobrý den,
ráda bych se s vámi podělila o zážitky z prázdninové cesty po Krymu. Pokud článek uveřejníte, budu ráda, pokud ne, přečtěte si ho aspoň vy...
Pěkný den přeje
Fialinka
P.S: Mimochodem, trošku mi chybí přezdívky pod články, "redakce" zní dost neosobně... tak doufám, že se to změní...
Po mnoha dovolených s batohem na zádech, z kopce do kopce, jsem konečně prosadila něco trošku jiného. Dovolená bude zahrnovat moře, památky i ty hory… a abychom se cítili malinko objevitelsky, vyrážíme na Krym.
Možná, že starší ročníky strávily prázdniny v Artěku (mimochodem, dnes stále funguje, 4.000 kusů mládeže spolkne jeden turnus, cena pobytu se pohybuje od 400,- dolarů…), pro nás už ale Ukrajina představuje neznámou a neprobádanou krajinu. Takže, pro ty, kdo neví – Krym je poloostrov, autonomní součást Ukrajiny, podnebí příjemně středomořské, moře Černé.
Dopravu jsme zvolili vlakem – především z finančních důvodů (cesta z Užgorodu až na Krym a zpět nás stála 900,- Kč). Čistota vlaků nás příjemně překvapila, stejně jako jeho slušné osazenstvo – byli jsme skoro nejhlučnější ze všech…
Po skoro dvou dnech ve vlaku vysedáme v Simferopolu, přesedáme na trolejbus (mimochodem, trasa do Jalty je nejdelší trolejbusová linka na světě) a po hodině vysedáme v malé vesničce u hor. Dva dny trávíme na nádherné a maličké krasové planině Čatyr Dag – nejdřív navštívíme jeskyně Mramornaja a Emine boir chosar a pak opouštíme davy turistů a přecházíme malinké liduprázdné pohoří směrem k moři. Třetí den slézáme pod hory, nasedáme na trolejbus a hurá do Alušty, turistického střediska u moře.
Dva dny trávíme koupáním, návštěvou místních restaurací a atrakcí – moře je čisté, ale pláže šílené – úzké, ohraničené betonovými pásy, všude je hrozně moc lidí a ještě chtějí všude vstupné. To vše nám ale vynahrazuje poměrně levné a dobré jídlo a pití, naštěstí. Po dvou dnech jedem omrknout Aluštu a její známé Vlaštovčí hnízdo, potom Jaltu, kde moderní promenádě vévodí obrovská socha Vladimíra Iljiče shlížející na moře a na přilehlý Mc Donald… Za těch pár dní jsme přejezení a překoupaní a míříme na další horský výlet.
Autem se dostáváme nad Jaltu, na planinu Aj Petri a druhý den do Velkého Kaňonu Krymu. Je to soutěska, krásná až ve druhé části, kam už davy turistů (mimochodem zahrnující i dámy v žabkách a lodičkách) nedojdou…Další den sjíždíme lanovkou opět do Jalty a po přespání míříme autobusem do Sevastopolu. Sevastopol je krásné, majestátní a relativně čisté město. Ubytováváme se u babky na sídlišti (tato forma bydlení je nejlevnější a nejlépe se hledá, ubytování vyjde asi na 100,- Kč na noc) a míříme do Chersonés, antického města na okraji Sevastopolu. Koupání v ruinách řeckých památek je nezapomenutelný zážitek… Další den nás čeká pevnost v Balaklavě, cesta lodí na Zlatou pláž a sevřený balaklavský záliv.
Naše cesta se chýlí ke konci, ještě ale pojedeme do Bachčisaraje. Během dvou dnů vidíme starobylé skalní město Čufut kale, nádherné tabulovité stolové hory i zcela současné využití těchto vydlabaných měkkých kopců v praxi (sklep, garáž..). Míjíme Uspenský monastýr a přicházíme k bachčisarajskému Chánskému paláci. Pro jistotu se vyfotíme i se slavnou fontánou, o které psal Puškin (ve skutečnosti ničím jiným zajímavá není) a běžíme na vlak, ve kterém zase strávíme dva dny..
Tak to bylo v rychlosti naše 14ti denní putování po Krymu. Možná mnohým z vás připadá taková dovolená dost „divoká“, ale já mám zážitků na rozdávání. Jenom k moři bych na Krym nejela, ale kombinace toho všeho, spojená s notnou dávkou ruské mentality (na Krymu je totiž asi 80% Rusů a zbytek jsou Tataři a Ukrajinci), vytváří nezapomenutelnou vzpomínku … Přestože je mnohé lepší a lepší než to kdysi bylo, stále jsou v obchodech prodavačky bez úsměvu, na plážích nepořádek, vstupné se vybírá kamkoliv za cokoliv a drobné domácí podnikání kvete… ale je to vyváženo krásou země a čímsi exotickým, co na Krymu dýchá.
Milá Fialinko, děkujeme za váš krásný popis cesty na Krym. Co se týče redakce, až se ustálí, jistě se vrátí staré dobré editorské služby s konkrétními lidmi.
A nezapomeňte dnes je téma erotika.
A když nám napíšete nějaký hezký erotická zážitek splníme vám přání? Jaké ? Dozvíte s v příští novince!
Nový komentář
Komentáře
Moc hezky naspaný souhrn výletu, já jsem spíše zaměřená na výlety po ČR, objíždím pravidelně s přítelem každý víkend výlety z https://www.venkazdyden.cz/tipy-na-vylety a dost nás to chytlo ;-)
krymské vína doporučuju, šampáňo jsem sice neměla, ale portské je mňam
Na Krymu v Džankoji bydlí setřenice. Nejvyšší čas ji navštívit
byla jsem v Rumunsku ve vnitrozemi a horach (2x) i na Ukrajine - v zime, fakt dobrodruzstvi
Fialinko, moc hezky napsané.
Fialinko a ochutnali jste taky bajecne krymske sampanske?
Cesty na východ doporučuji, hlavně pro ty, co jim nevadí trocha nepohodlí... asi bych tam opravdu nemířila jen k moři, to je jen příjemným zpestřením. Doporučuji hory, zapomenuté památky, setkání s lidmi - ať už Rumunsko, Rusko, Ukrajina a další..
Super článek !
miri.upirek: Já jsem byla v Rumunsku v Costinesti, v Mangalii a v Eforii, vše u moře a jen na skok v Aradu a tam už to bylo vidět, když malá holka za náma přiletěla s prázdnou flaškou jestli jí tam nenalejem pití... V Bulharsku jsme byli v Biale to je kousek od Varny a bylo vidět, že za komoušů se tam dobře žilo a bylo hodně turistů a te´d je vše polorozpadlé a chátrá ale už se zas něco začíná dít. No a to Rusko je bez debat. Strašné protiklady co se týká velkoměsta a dědiny
miri.upirek: Já jsem byla v Rumunsku ale u moře je to taková klasika jako jinde. Ale středozemí by byla asi "exotika"
Teda to mně uchvátilo. Hned bych se tam ráda podívala. To by bylo něco pro mne. Moc pěkně napsané a doplněné fotečkama
Hezké, pěkně nafocené i napsané. Léto končí, tak se člověk rád podívá a počte si!
To musel být super výlet. Já jsem byla v srpnu na dovolené v Rusku v Sankt-Peterburgu. Nádhera.