Dobrý den,

ráda bych se s vámi podělila o zážitky z prázdninové cesty po Krymu. Pokud článek uveřejníte, budu ráda, pokud ne, přečtěte si ho aspoň vy...

Pěkný den přeje

Fialinka

P.S: Mimochodem, trošku mi chybí přezdívky pod články, "redakce" zní dost  neosobně... tak doufám, že se to změní...


Po mnoha dovolených s batohem na zádech, z kopce do kopce, jsem konečně prosadila něco trošku jiného. Dovolená bude zahrnovat moře, památky i ty hory… a abychom se cítili malinko objevitelsky, vyrážíme na Krym.

 

Možná, že starší ročníky strávily prázdniny v Artěku (mimochodem, dnes stále funguje, 4.000 kusů mládeže spolkne jeden turnus, cena pobytu se pohybuje od 400,- dolarů…), pro nás už ale Ukrajina představuje neznámou  a neprobádanou krajinu. Takže, pro ty, kdo neví – Krym je poloostrov, autonomní součást Ukrajiny, podnebí příjemně středomořské, moře Černé.

 

 

Dopravu jsme zvolili vlakem – především z finančních důvodů (cesta  z Užgorodu až na Krym a zpět nás stála 900,- Kč). Čistota vlaků nás příjemně překvapila, stejně jako jeho slušné osazenstvo – byli jsme skoro nejhlučnější ze všech…

 

Po skoro dvou dnech ve vlaku vysedáme v Simferopolu, přesedáme na trolejbus (mimochodem, trasa do Jalty je nejdelší trolejbusová linka na světě) a po hodině vysedáme v malé vesničce u hor. Dva dny trávíme na nádherné a maličké krasové planině Čatyr Dag – nejdřív navštívíme jeskyně Mramornaja a Emine boir chosar  a pak opouštíme davy turistů a přecházíme malinké liduprázdné pohoří směrem k moři. Třetí den slézáme pod hory, nasedáme na trolejbus a hurá do Alušty, turistického střediska u moře.

 

 

Dva dny trávíme koupáním, návštěvou místních restaurací a atrakcí – moře je čisté, ale pláže šílené – úzké, ohraničené  betonovými pásy, všude je hrozně moc lidí a ještě chtějí všude vstupné. To vše nám ale vynahrazuje poměrně levné a dobré jídlo a pití, naštěstí. Po dvou dnech jedem omrknout Aluštu a její známé Vlaštovčí hnízdo, potom Jaltu, kde  moderní promenádě vévodí obrovská socha Vladimíra Iljiče shlížející na moře a na přilehlý Mc Donald… Za těch pár dní jsme přejezení a překoupaní a míříme na další horský výlet.

 

 

Autem se dostáváme nad Jaltu, na planinu Aj Petri a druhý den do Velkého Kaňonu Krymu. Je to soutěska, krásná až ve druhé části, kam už davy turistů (mimochodem zahrnující i dámy v žabkách a lodičkách) nedojdou…Další den sjíždíme lanovkou opět do Jalty a po přespání míříme autobusem do Sevastopolu. Sevastopol je krásné, majestátní a relativně čisté město. Ubytováváme se u babky na sídlišti (tato forma bydlení je nejlevnější a nejlépe se hledá, ubytování vyjde asi na 100,- Kč na noc) a míříme do Chersonés, antického města na okraji Sevastopolu. Koupání v ruinách řeckých památek je nezapomenutelný zážitek… Další den nás čeká pevnost v Balaklavě, cesta lodí na Zlatou pláž a sevřený balaklavský záliv.

 

 

 

 

Naše cesta se chýlí ke konci, ještě ale pojedeme do Bachčisaraje. Během dvou dnů vidíme starobylé skalní město Čufut kale, nádherné tabulovité stolové hory i zcela současné využití těchto vydlabaných měkkých kopců v praxi (sklep, garáž..). Míjíme Uspenský monastýr a přicházíme k bachčisarajskému Chánskému paláci. Pro jistotu se vyfotíme i se slavnou fontánou, o které psal Puškin (ve skutečnosti ničím jiným zajímavá není) a běžíme na vlak, ve kterém zase strávíme dva dny..

 

 

 

Tak to bylo v rychlosti naše 14ti denní putování po Krymu. Možná mnohým z vás připadá taková dovolená dost „divoká“, ale já mám zážitků na rozdávání. Jenom k moři bych na Krym nejela, ale kombinace toho všeho, spojená s notnou dávkou ruské mentality (na Krymu je totiž asi 80% Rusů a zbytek jsou Tataři a Ukrajinci), vytváří nezapomenutelnou vzpomínku … Přestože je mnohé lepší a lepší než to kdysi bylo, stále jsou v obchodech prodavačky bez úsměvu, na plážích nepořádek, vstupné se vybírá kamkoliv za cokoliv a drobné domácí podnikání kvete… ale je to vyváženo krásou země a čímsi exotickým, co na Krymu dýchá.

 


Milá Fialinko, děkujeme za váš krásný popis cesty na Krym. Co se týče redakce, až se ustálí, jistě se vrátí staré dobré editorské služby s konkrétními lidmi.

 

A nezapomeňte dnes je téma erotika.

A když nám napíšete nějaký hezký erotická zážitek splníme vám přání? Jaké ? Dozvíte s v příští novince!

Reklama